E: info@herkesicinmimarlik.org

Projenin Hukuksal Yükümlülükleri

Atıl Köy Okulları Projesi mimarlık ve diğer disiplinlerden üniversite öğrencilerinin öncülüğünde yerel ustalarla birlikte gerçekleştirilecektir. Ordu İl Özel İdaresi ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürlügünün destegiyle baslattigimiz bu projenin inşa aşamasında öğrenciler “gönüllü” kapsamında çalışacaklardır. Hukuksal yükümlülükler 09.10.2005 tarihli 25961 sayılı İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Yönetmeliği’nin 10.maddesinde tanımlanmıştır:

Madde 10- Gönüllülerin katılımı ile yapılan hizmetlerden doğan sorumluluk, ilgili il özel idaresi ve belediye aittir. Bu sorumluluğun kapsamı ile ilgili detaylar il özel idaresi ve belediye ile gönüllüler arasında yapılacak protokol çerçevesinde düzenlenir.

Protokol kapsamındaki çalışma alanları ile ilgili gerekli tedbirler, ilgili il özel idaresi ve belediye tarafından alınır.

Hukuki Danışmanlık

Tüm proje süresince protokollerin hazırlanması ve gerekli diğer hukuki alt yapı anlaşılacak bir hukuk bürosunun danışmanlığı ile sağlanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular:

1)Proje kapsamında öğrencilerin ulaşımları nasıl sağlanacak?

Gönüllü öğrencilerin şehirlerarası ver şehiriçi ulaşımları proje maliyeti dahilindedir.

2)İnşa sırasında iş güvenliği ve sağlık sorunları için ne gibi önlemler alınacak?

Gönüllü öğrenciler iş güvenliği konusunda seminer göreceklerdir. İnşa süresince sağlık ve güvenlik uzmanları vasıtasıyla tüm önlemler alınacaktır. Ayrıca inşa süresince bir acil tıp teknisyeni bulunacaktır.

3)Gönüllü öğrencilerin konaklamaları nerede olacak?

Gönüllü öğrencilerin konaklamaları okulun yanına kurulacak çadırların kullanılmasıyla sağlanacaktır.

4)Gönüllü öğrenciler nasıl seçilecek?

İnternet sitemiz üzerinden açılacak başvuru sistemi ile birlikte projeye duyulan istek ön planda tutularak koordinasyon ekibi tarafından seçim yapılacaktır.

5)Gönüllü öğrencilerin beslenmeleri nasıl ve nerede olacak?

Gönüllü öğrencilerin beslenmeleri köy halkı tarafından sağlanacaktır.  Proje maliyeti kapsamında çalışacak öğrencilere yemek yapan köy hanesine gerekli destek yapılacaktır. Öğrenciler için de yörenin kültürünü deneyimlemek adına bu sistemin yararlı olacağını düşünüyoruz.

6)Katılacak öğrencilerin projede kazançları ne olacak?

Projeye katılacak öğrencilere alternatif, uygulamayı yerinde deneyimledikleri bir staj imkanı sağlanacak.  Sosyal bir amaç uğruna farklı okullardan gelen öğrencilerle bir arada çalışmak okulda deneyimleyemeyecekleri bir ortam yaratacaktır.