E: info@herkesicinmimarlik.org

13 copy copy
05(01)
01 copy copy
03 copy copy
07 copy copy
10 copy copy
12 copy copy

Fatsa Kabakdağı köyü, 2000’li yılların başından itibaren ekolojik turizm yapılan bir köydür. 19. yüzyıldaki 93 Harbi’nden sonra Gürcistan bölgeye gelenlerin kurduğu köyde, taş ve ahşap malzemelerden inşa edilmiş, 100’ün üzerinde tescilli sivil mimarlık örneği bulunmaktadır.

Ordu Valiliği ve ÇEKÜL Vakfı Kabakdağ’da yapılan turizmin geliştirilmesi üzerine mutabakata varmışlardır ve bu mutabakıtın bir sonucu olarak köy meydanının düzenlenmesi gündeme gelmiştir. Camii, mezarlık, lojman, kurs, santral yapısı ve sivil konutlar ile çevrili olan meydanın köyün tarihi yapısına uygun olarak düzenlenmesi ve köye gelen ziyaretçiler için bir odak noktası olması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Herkes İçin Mimarlık, ÇEKÜL Vakfı ile beraber 2012 Kasım – 2013 Ocak arasında Kabakdağı meydanı üzerine bir proje geliştirmiştir.

Projenin tasarım yaklaşımı meydana ulaşan yol ile anıtsal bir ağaç, köyün tarihini anlatan bir anıt ve köyün kurucularının tarihi mezarlarını içeren aksın kesişimi etrafında gelişmiştir. Bu aksları çevreleyen meydan, geçmişindeki dairesel kullanımına da göndermede bulunarak biçimlenmiştir. İstenilen vakitlerde çeşitli kültür turizm etkinliklerine evsahipliği yapabilecek meydanda, şadırvan ve kahve gibi hizmet birimleri de bulunmaktadır. Projede ağırlıkla yerel taş ve ahşap malzemeler kullanılmış, belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda köy dokusuna uygun bir şekilde güncel bir yorum getirilmeye çalışılmıştır.

Proje Sorumluları:
Cenk Hasan Dereli,Okan Aydoğu,Elif Tan,Hayrettin Günç,Emre Gündoğdu,Alican İnal,Tuğba Kılınç,Sarper Takkeci