him-loader

Kent Ütopyaları Atölyesi

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Bandırma Marmara İlkokulu 4.sınıf öğrencileri
Kiminle: Bandırma Marmara İlkokulu
Ne Zaman: 2020

5 ve 6 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Marmara İlkokulu’ndaki 164 4.sınıf öğrencisi ile Kent Ütopyaları isimli bir atölye gerçekleştirdik.

İki gün boyunca altı farklı sınıfta gerçekleşen atölyede amaç; yeryüzündeki bir takım unsurlarını kaldırıp çocukların yaşadıkları kenti farklı bir şekilde hayal etmelerini sağlamak oldu. Başka bir deyişle çocukların kent algısını, var olan durumu değiştirerek irdelemeleri amaçlandı.

Atölye çocuklara ‘ Şehrin içinde ne var ‘ sorusu sorularak başladı. Verilen cevaplar farklı ikonlarla tahtaya çizilerek oturum sonunda bir zihin haritası oluşturuldu. Her sınıftan evler, alışveriş merkezi, iş yerleri, arabalar gibi benzer cevaplar gelirken; özellikle kuşlar, çiçekler, bulutlar gibi doğaya ait olan verilerde cevapların farklılaştığı görüldü. Kent merkezinde yer alan fabrikaların olumsuz etkisi olan duman, kirli hava ve deniz, sis gibi durumların çocukların algısında çokça yer alması ayrıca gözlemlendi.

Oluşan zihin haritası sonrası ‘Peki şehrin içinde olan şeylerden bazıları hiç olmasa veya daha fazla olsa ne olurdu?’ sorusu ile yer çekiminin olmadığı, ağaçların her yeri kapladığı gibi örnekler üzerinden kent üzerinde çeşitli ütopyalar oluşturuldu.

Tüm düşlenen veya düşlenemeyen durumları beslemesi adına; atölyenin altlığı olarak düşünülen Helga Bansch ve Heinz Janish’in tasarladığı bir çocuk kitabı olan Bazı Günler’den sahneler gösterilerek, çocukların kurduğu ütopyalar üzerine sohbet resimler üzerinden ilerletildi. Yer çekimi, suyun altında veya bulutların üstünde yaşamak gibi örnekler çok çabuk kabul edilemezken; en sevilen rengarenk gölgelerin olduğu bir dünya oldu.

Kent ve hayaller üzerine tüm bu beyin fırtınası sonrası; çocuklardan içinden bazı unsurları eksilterek veya fazlalaştırarak yeniden hayal ettikleri kenti tasarlamalarını istedik. Çoğunlukla bireysel ve bazen tercihlerine göre grup olarak öğrenciler; içerisini kurgulayacağı bir kutuyu, çeşitli geri dönüşüm malzemeleri, kartonlar, kağıtlar ve boyalarla hayali kentlere dönüştürdü. Hazır yüzey malzemelerinin birer kaplama malzemesine dönüştüğü gözlemlenirken; eski plastik şişeler, rulolar ve kumaşlar gibi atık malzemelerin yaratıcılığı tetiklediği fark edildi.

Atölye sonunda her sınıfta onlarca kutu, onlarca kent tasviri çıktı. Her sınıfta birbirinden çok farklı sonuçlar ve hikayelerle karşılaştık. Umarız kent üzerine düşünmeye, yaşadıkları çevreyi algılamaya devam eden ve onu değiştirebileceklerine inanan çocuklar bırakmışızdır arkamızda.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Davetleri için başta müdür yardımcısı Emre Tozlu olmak üzere Bandırma Marmara İlkokulu’na teşekkür ediyoruz.

Atölye Yürütücüleri: Cansu Dinç, Emre Gündoğdu, Setenay Kamazoğlu, Yağmur Kutlar

Katılımcılar: Bandırma Marmara İlköğretim Okulu 4.sınıf öğrencileri

Videolar

vimeo video