E: info@herkesicinmimarlik.org

Herkes İçin Mimarlık (HİM) derneği, yurt çapında karşılaşılan sosyal sorunlara mimari çözümler bulmak ve mimarlık öğrencilerine alternatif çalışma ortamları sunmak amacıyla geçtiğimiz Aralık ayında kuruldu. Kurucuları arasında İTÜ ve YTÜ’den yeni mezun mimarlar ve öğrencilerin bulunduğu HİM ekibinin ilk büyük çalışması olan Atıl Köy Okulları projesi Haziran ayında Ordu Perşembe’de bulunan Çaka Köyü’nde başladı.

Projenin ikinci aşaması, şu anda yine Ordu’daki, Akkuş İlçesine bağlı Kargı Köyü’nde devam ediyor. Atıl Köy Okulları Projesi, taşımalı eğitim sistemine geçiş nedeniyle boş kalan köy okullarının değerlendirilmesi fikriyle ortaya çıktı. Sayısı binleri bulan bu binaların, HİM tarafından yeniden değerlendirilmesi, mimarlık ve tasarımı sadece şehirlere sunulan bir hizmet olmaktan çıkarırken, sürdürülebilirlik anlamında da önemli bir örnek oluşturuyor. Projenin ikinci aşamasını oluşturan Kargı Ferhat Akbulat İlköğretim Okulu, dağ yamacına kurulmuş iki binadan oluşuyor. Eski okul binası okulun artan nüfusuna yetersiz kalınca, öğrencilerin başka köylerdeki okullara dağılmasını istemeyen köylüler, kendi olanaklarıyla yeni bir bina inşa etmeye başlamışlar. İmkansızlıklar nedeniyle inşaatın yarıda kalmasına rağmen ikinci bina eğitime açılmış ve Kargı İlköğretim Okulu’nun yetersizlik nedeniyle kapatılmasını engellemiş. Dört senedir tamamlanamayan ikinci okul binası, 300 öğrencisini sağlıksız ve tehlikeli bir ortamda eğitim görmeye zorluyor.

Herkes İçin Mimarlık Derneği, projelendirilebilecek okul arayışıyla Nisan ayında Ordu Valiliğine’ne yaptığı başvuruda, Vali Yardımcısı Abdullah Demir’in yönlendirmesiyle Ordu İl Milli Eğitim Müdür Nevzat Türkkan ve Eğitim Denetmenleri Başkanı Kerim Yılmaz’dan Kargı Ferhat Akbulat İlköğretim Okulu’nun durumunu öğrendi. Dernek, köyün yarım kalmış okul binasını tamamlamaya, eski binasını da yemekhane ve kütüphane olarak değerlendirmeye karar verdi. Bu projeye katılımcı bulmak amacıyla web sitesinden yapılan açık çağrıya çeşitli disiplinlerden 180 kişi başvurdu. Gönüllüler arasından seçilen 10 kişi ile proje yöneticileri Hayrettin Günç, Emre Gündoğdu ve Erdi Özenses, 24 Ağustos – 3 Eylül arası köylüler tarafından misafir edildi. 10 gün süren çalışmalar sırasında okulun eksik kalan inşaat işleri (ısı tesisat sistemi, boya, kazan dairesi, bina yalıtımı…) tamamlandı. Gündüzleri ustalar ile şantiyede çalışan katılımcılar, akşamları asker uğurlama/karşılama davetleri, okul binasında film gösterimi, köy kahvesinde maç izleme gibi aktivitelerde köyün sakinleri ile kaynaştı. Çalışmalar devam ederken Ordu İl Milli Müdürü Nevzat Türkkan, Akkuş İlçe Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akman, Akkuş İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Gül ve eski Akkuş İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sedayi Altun Kargı’ya gelerek yerinde incelemelerde bulundu. Nevzat Akman’ın da katıldığı yemek davetiye ile 3 Eylül Pazartesi günü çalışmalarını sonlandıran Herkes İçin Mimarlık ekibi, ilerleyen günlerde tekrar Kargı’ya giderek okulun çevre düzenlemesini de tamamlamayı planlamaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmalarda GYODER, KONUTDER ve STFA sponsorluk desteği sağlamıştır.

Herkes İçin Mimarlık, Atıl Köy Okulları Projesi’ne Ordu’nun Perşembe ilçesindeki Çaka Köyü’nde devam edecek. Geçtiğimiz Haziran ayında, Çaka Plajı’nda terkedilmiş bir okulu ve Çaka Köyü’nü ziyaret eden dernek, şu anda bu binayı dönüştürme projesini tasarlıyor. Yeterli bütçe sağlandığı takdirde, Çaka projesi, önümüzdeki yaz yine gönüllülerle gerçekleştirilecek. Herkes İçin Mimarlık, yerel halk ve mimarlık gönüllülerini buluşturan dinamik projeleriyle mimarlığı geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.