him-loader

3. Selim İlkokulu Oyun Alanı

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: 3. Selim İlkokulu öğrencileri
Kiminle: İstanbul Üsküdar 3. Selim İlkokulu
Ne zaman: 2019

Şubat – Mayıs 2019 tarihleri arasında Harezmi Eğitim Modeli kapsamında İstanbul Üsküdar 3. Selim İlkokulu bahçesinde, okul öğrencileri ve öğretmenleri ile birlikte bir oyun alanı projesi ürettik. Okul bahçelerindeki oyun alanlarını geliştirmek isteyen öğrencilerin bu alanları tasarlama sürecine 2018-2019 bahar dönemi boyunca dahil olduğumuz projede, ortaya çıkan fikirlerin mimari projeye dönüştürülmesi ve uygulama işlemlerini de gerçekleştirdik.

Harezmi Eğitim Modeli, “disiplinler arası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı işbirliğini benimseyen, Bilgisayar Bilimi öğretimini Sosyal Bilim dalı ile de bütünleştirilen, Bilgi İşlemsel Düşünme becerisinin hayata adapte edildiği, Programlama ve Öğretim araçlarının etkin kullanıldığı, Robotik ve Oyun tasarımı ile eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen bir eğitim modeli” hedefi taşıyan bir model. 2018-2019 eğitim öğretim yılında üçüncü deneme yılını geçiren modele, Üsküdar 3. Selim İlkokulu da dahil olmuş ve 3. ve 4. sınıflardan 13 kız 7 erkek öğrencinin oluşturduğu bir grupla çalışmalara başlamışlar. İlkokul olduğu için farklı branşlar yerine, farklı üç sınıf öğretmeni ve bir rehberlik öğretmeninin dahil olduğu modelde, güz dönemi boyunca sorun belirleme, bu sorun hakkında araştırma ve anketler yapma çalışmaları gerçekleştirilmiş.

Okul bahçesinin oyun için yetersiz olduğuna karar veren ve ilk fikirlerini çizimler ve maketlerle üreten öğrencilerin, oyun alanı tasarımlarını geliştirmesine yardımcı olmamız için dönem sonunda Üsküdar İlçe Milli Eğitim Harezmi Koordinatörü Funda Bayraktar bizimle iletişime geçti. Tasarımların önce küçük ölçekli maketlerle, sonra birebir ölçekte prototip denemeleri ile geliştirilmesini ve model kapsamındaki beklentiyi de karşılayacak şekilde dönem sonunda bir üretim yapmayı önerdiğimiz içerik ve takvim okul tarafından kabul edildi ve Şubat ayı itibarıyla her hafta perşembe günü 2 ders saatinde yapılan çalışmalara biz de dahil olduk. Sürece öğrencilerin o güne kadar yaptıkları çalışmaları dinleyerek başladık. Ertesi hafta onlardan dinlediğimiz fikirlerin bizde uyandırdığı düşüncelerden yola çıkarak olası üretilebilecek projeler üstüne bir sunum gerçekleştirdik ve bu sunumdaki örnekleri birlikte tartıştık. Devam eden haftalarda birleştirici malzeme olarak iğnelerin yardımı ile öncelikle pipetlerle strüktürel önerilerin, devamında ise bristol kağıtları eklenerek yüzeylere dair önerilerin geliştirilmesini hedefledik. Bu önerileri geliştirirken ikili gruplar halinde çalışan öğrenciler ara sunumlarla fikirleri anlattılar ve hem bizden, hem de arkadaşlarından ve öğretmenlerinden yorumlar aldılar. Maket çalışmalarının sonunda ise tüm fikirleri duvara astığımız büyük kağıtlara yazdık ve öne çıkan noktalarla, farklılıklar üstüne birlikte değerlendirmelerde bulunduk.

Küçük ölçekli maket çalışmalarının ardından büyük karton koliler, karton tüpler, ipler ve bantlarla birebir ölçekte prototip üretimleri yapıldı. 3 grup halinde çalışılan bu aşamadan sonra, öğrencilerin fikir ve isteklerinin yanı sıra, bütçe kısıtı ve inşa kabiliyetlerimiz uyarınca uygulamaya yönelik bir model önerisi geliştirdik. Bu öneriyi de öğrencilerle tartışıp revize ettikten sonra bir uygulama atölyesi gerçekleştirdik.

11-12 Mayıs 2019 tarihlerindeki uygulama atölyesinde yaklaşık 1,5 m3 emprenye ahşap ile okul bahçesindeki ağaçlık alanın altında farklı kotları ile açık derslik ve oyun alanı olarak işleyebilecek, bir yanında asılma parkuru, bir yanında ise ağaç ev olan bir strüktür inşa ettik. Bu atölyeye üyelerimiz, okul öğretmenleri ve mimarlık öğrencileri katılırken, 11 Mayıs sabahı öğrenciler de okula uğrayıp yapılacak işler hakkında bilgi aldılar, ahşap ve lastikleri dokunarak ve oynayarak deneyimlediler. Atölye sonrasında kalan ahşaplar ile bir piknik masası inşa ettik. Birbirine ve yere monte edilen araba lastiklerini de tellerle trambolinlere dönüştürerek, ahşap strüktürün çevresinde tamamlayıcı öğeler olmalarını düşündük. Strüktürü yere sabitleme, macun sürme ve vernikleme gibi işlemleri de bu atölye sonrasında yaptığımız ziyaretlerde tamamladık.

Bu süreçte yer almamıza vesile olan Funda Bayraktar’a, karşılıklı bir öğrenme hali içerisinde keyifle çalıştığımız öğretmenler Agah Tuncay, Nalan İnanç, Songül Yüneyoğlu, Ceren Şimşek ile müdür Örsan Özkan’a, uygulama atölyesi katılımcılarına, destekçi velilere ve birlikte hayallerini gerçekleştirmek için çalıştığımız öğrencilere çok teşekkür ederiz.

Tüm süreç hakkında hazırladığımız proje kitapçığını buradan inceleyebilirsiniz.

Projenin fotoğraf albümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

3. Selim İlkokulu öğrencileri: Demir Öztorun, Selin Özgü Türkmen, Belinay Kurtuluş, Doruk Emrah Akkaya, Merve Kökden, Kuzey Demir, Beren Katmer, Çağan Ulaş Doğru, Selin Elfin Yavuz, İrem Şimşek, Meliha Beria Berse, Metin Akman, Cemre Su Çiftçi, Aybeniz Selin Kargın, Irmak Yaman, Ahmet Lütfi Yıldırım, Sinem Akbal, Ada Çapa, Kayra Aşçıoğlu, Ahmet Berat Gülbaran

Tasarım süreci katılımcıları: Begüm Büyükdağ, Emre Gündoğdu, İdil Bayar, Merve Gül Özokcu, Okan Aydoğu, Timur Alihan

3. Selim İlkokulu öğretmenleri Agah Tuncay, Nalan İnanç, Songül Yüneyoğlu, Ceren Şimşek ve Üsküdar Harezmi Koordinatörü Funda Bayraktar

Uygulama atölyesi katılımcıları: Beril Sezen, Efecan Soysal, Ekin Güneş, Emre Gündoğdu, Merve Gül Özokcu, Mina Öner, Sarper Takkeci

Okan Üniversitesi Mimarlık Bölümü Brokoli Öğrenci Topluluğu üyeleri Efekan Çakır, Hatice Fişekçi, Mustafa Demir

3. Selim İlkokulu öğretmenleri Agah Tuncay, Nalan İnanç ve Üsküdar Harezmi Koordinatörü Funda Bayraktar

Videolar

vimeo video
youtube video