him-loader

Akşemsettin İlkokulu Kütüphane ve Atölye Odası

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: Akşemsettin İlkokulu öğrencileri
Kiminle: Üniversite öğrencileri
Ne zaman: 2017-2020

2020 yılında Covid-19 pandemisi dolayısıyla sahada gerçekleştirdiğimiz tek iş İstanbul Akşemsettin İlkokulu Kütüphane ve Atölye Odası oldu. Planladığımız uygulamaların iptal olduğu bir yılda, planlarımızın dışında gelişen bu iş, uygulayamayacağımızı düşündüğümüz bir projeyi tamamlamamızı sağlaması açısından ayrıca sevindirici idi.

İstanbul Fatih İlçesi’nde yer alan Akşemsettin İlkokulu 800’den fazla öğrencinin devam ettiği bir okul. Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ve Sulukule Gönüllüleri Derneği aracılığı ile haberdar olduğumuz okulda başta Suriyeliler olmak üzere bir çok farklı kökenden göçmen öğrenci eğitim görüyor. 1927 yılında yapılmış ve yakın zamanda restore edilmiş tarihi bir binaya sahip olan okulun bodrum katında dönem dönem atölyeler için kullanılmakta olan, aynı zamanda depo işlevi de gören bir oda bulunmaktaydı. Okul müdürü ve öğretmenleri buranın kütüphane ve atölye odası olarak dönüştürülmesini talep etmekteydiler. Bu talepler üzerine başladığımız çalışmaların ilk etabı 2017 yılında 15 üniversite öğrencisi ve Skaanim Tasarım ve Uygulama Atölyesi ile gerçekleştirdiğimiz tasarım atölyesi oldu. Tasarım çalışmalarında odanın köşesine yerleşecek bir tribün elemanı, mekanı ortadan ayırırken kitaplık ve geçiş elemanı işlevi görecek bir ayırıcı birim, duvar boyunca oturma ve depolama birimleri, farklı biçimlerde bir araya gelebilir masalar ile serbest minderler düşünmüştük. Ancak başlangıçtaki proje destekçisinin çekilmesi ve aradan geçen zaman içerisinde yeni kaynak bulamadığımızdan uygulama çalışmalarını yapamamıştık. 2017 yılında ürettiğimiz tasarım kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

2020’nin bahar aylarında Zaas ve Yerce mimarlık ofisleri, yeniledikleri İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi kütüphanesinden çıkacak birimlerin değerlendirilebileceği bir yer olabilir mi diyerek bizle iletişime geçti. Buradan çıkacak kitaplıkların ve oturma birimlerinin bir kısmını alabileceğimizi belirttik ve bunları Şişli Belediyesi’nin nakliye ile Akşemsettin’e taşıdık. Saint Michel Lisesi kütüphanesinden çıkan diğer birimler de çevre okullara gönderildi.

Ağustos ayında taşıdığımız bu birimleri yerleştirmek ve dönüştürmek için Akşemsettin’deydik. Uygulama öncesi 2017 yılındaki tasarımı gelen çıkma birimlerin ve odada olan diğer birimlerin nasıl dönüştürülebileceğini göz önünde bulundurarak revize ettik. Çıkma olarak gelen kitaplık birimlerini duvar boyunca monte ettik. Oturma elemanlarını tribün olarak düşündüğümüz bölüme yerleştirdik. Tribünün köşesine ve kitaplıkların karşı duvarına raflar, kapalı ve açık dolaplar monte ettik. Çıkma birimlerin montajları haricinde okuldaki eski masayı ilkokul öğrencilerinin daha rahat kullanabilecekleri biçimde parçalara ayırdık ve bu yeni masaları kitaplık birimlerinin önüne koyduk. Masaları ve rafları zımparalayıp boyadık, yeni ayaklar taktık. Kütüphane ve atölye alanı olarak kullanılması istenen odanın duvarlarında ileride devam edilebilir boyama denemeleri yaptık. Ağustosta yaptığımız çalışmaların ardından öğretmenlerin istediği boyutta sandalyeleri de özel olarak yaptırıp sene sonunda okula gönderdik.

Uygulamaya daha önce Akşemsettin’de çocuklarla atölyeler gerçekleştirmiş olan Prof. Dr. Zeynep Kuban ve İTÜ Mimarlık Bölümü öğrencileri, Akatlar Leo Kulubü üyeleri ve dernek üyelerimiz dahil olurken, çıkma malzemeler harici gereken bütçe için Zeynep Kuban, Selma Derdelen Ciliv, Canan Çelikoğlu İrtem, Celil Kayserilioğlu, Suzan Suryolcu, Ayşegül Poyraz, Hildegrad Grosse, Br Mağazacılık ve Akatlar Leo Kulubü destek oldu.

Uygulayamadığımız bir projeyi gerçekleştirebilmeyi, her zaman önemsediğimiz malzeme dönüşümü yoluyla yapmamızı sağlayan Zaas ve Yerce mimarlık ofisleri, İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi, Şişli Belediyesi ve diğer destekçilere teşekkür ederiz. Projenin uzamasına rağmen bizi her zaman en sıcak şekilde ağırlayan Akşemsettin İlkokulu müdürü ve öğretmenlerine de teşekkür ve sevgilerimizi gönderiyoruz.

Benzer işleri birlikte yapmaya devam etmek için ayni, maddi ve emek katkılarınızı her zaman bekliyoruz.

Projenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Tasarım atölyesi katılımcıları: Aygül Çınar, Aytekin Erten, Begüm Büyükdağ, Ceren Bek, Deniz Göksu, Eda Ünerden, Edwin İsak, Elif Kıpçak, Emre Gündoğdu, Enes Yerişenoğlu, Erdem Üngür, Erman Aydın, Gamze Köklüce, Hale Keşef, Hatice Sakallıoğlu, İbrahim Emre Erkek, Kadircan Aydınlı, Kevser Özdemir, Merve Gül Özokcu, Merve Yıldırım, Numan Aygün, Sarper Takkeci, Yasemin Cennet Sünbül, Zeynep Candar

Uygulama atölyesi katılımcıları: Eda Ünerden, Ege Vaizoğlu, Ekin Güneş, Emre Gündoğdu, Esra Yüksek, Fırat Altundağ, Meris Eren, Merve Şimşek, Sarper Takkeci, Sıla Avar, Zeynep Kuban

Videolar

vimeo video