him-loader

Ayşe Temizel Ortaokulu Kütüphanesi

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: Manisa Soma Ayşe Temizel Ortaokulu öğrencileri
Kiminle: Mavi Pusula Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Super Eight, üniversite öğrencileri ve gönüllüler
Ne zaman: 2017-2018

Mavi Pusula Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (MAPUDER)  ile beraber Haziran 2017 – Şubat 2018 tarihlerinde Manisa Soma Ayşe Temizel Ortaokulu’nda bir kütüphane projesi gerçekleştirdik. Proje “Okulların temel ihtiyaçlarını gidermek” amacı doğrultusunda buluşan üniversite öğrencilerinin daha sonra bir dernek çatısı altında toplanmasıyla 2013 yılında kurulan MAPUDER’in Mavi Kütüphaneler projesinin 11.’si oldu.

2016 yılının sonlarında ilk görüşmemizi yaptığımız MAPUDER, geçmiş kütüphanelerinin mimar üyeleri tarafından tasarlandığını, sıradaki kütüphanenin bizim ve öğrencilerin katılımı ile daha farklı bir yöntemle üretmek isteklerini belirtmişti. Çalışılacak okulun gelen taleplerin değerlendirilmesi ile belirlendiği süreçte Ayşe Temizel Ortaokulu’nda karar verildikten sonra ilk olarak 19 Haziran 2017’de okula bir keşif gezisinde bulunduk. Gezide okul müdürü ve öğretmenlerle görüşerek, okulu inceledik ve kütüphane için ayrılan bölümün rölövesini aldık. Keşif gezisi hakkındaki yazıyı blogumuzdan okuyabilirsiniz.

Tasarım atölyesini açık çağrımızın ardından, 24-28 Temmuz 2017 tarihlerinde 6 mimarlık ve iç mimarlık öğrencisi ile gerçekleştirdik. İstanbul’da Super Eight mimarlık ofisinde yapılan atölye, yeni denemeye başladığımız bir mimarlık ofisinde çalışıp lojistik ve fikir desteği alma yönteminin ilk örneği oldu. Atölyede eski bir sınıf ve okul koridorundan bir bölümün birleştirilmesi oluşan kütüphane hacminin kurgusu ve içeride yer alacak donanımların detayları üzerine çalıştık. Atölye sonucunda, hacmin ortasındaki kolonun etrafında serbest kullanıma izin verecek ve kitaplık olarak da kullanılabilecek bir platform, 3 duvar yüzeyinde masa ve oturma kullanımlarına da yer veren kitaplık üniteleri, interaktif pano, akıllı tahtanın olduğu bölümde farklı biçimlerde kullanılabilecek masalar ve sandalyelerin yanı sıra kitaplık ile platformdaki boşluklara girebilecek minderler önerildi. Çalışmalar sırasında dernek üyeleri ve Super Eight çalışanları ve stajyerlerinin katılımıyla bir jürinin de yapıldığı atölyedeki fikirler, takip eden hafta içerisinde detaylandırılıp bir kitapçık haline getirildi. Tasarım kitapçığını bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Tasarım çalışmalarının ardından MAPUDER’in mobilya imalat sürecini üstlendiği projede maddi olanaklar dolayısıyla kitaplık ünitelerinin, yer döşemesinin, masaların ve sandalyelerin malzemesinde ve renklerinde değişikliğe gidildi. Bu değişiklikler sebebiyle duvar renkleri için yeni bir öneride bulunuldu. Mobilya imalatının tamamlanması ve mekandaki ön hazırlıkların ardından uygulama atölyesi 10-11 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşti. Tasarım atölyesinde yer alan öğrenciler, Yırca Sabunevi projesinde çalışma ziyareti nedeniyle Soma’da bulunan dernek üyelerimiz ve katılımcılarımız ile MAPUDER üye ve gönüllülerinin yer aldığı atölyede, montaj ve yerleştirme çalışmaları yapıldı. 12 Şubat Pazartesi günü ise okul öğrencilerinin de katılımı ile düzenlenen açılış etkinliğiyle kütüphane faaliyete geçti.

Süreçte uyumlu bir şekilde çalıştığımız Mavi Pusula Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ne, tasarım atölyesinde bizi sıcak bir şekilde ağırlayan Super Eight Mimarlık ofisine ve tüm katılımcılar ile gönüllülere teşekkür ederiz.

Projenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Proje bitiminde verdiğimiz röportajı ise buradan okuyabilirsiniz.

Tasarım Atölyesi Katılımcıları:

Öğrenciler: Bilge Acı, Burak Ergül, Canan Hacıoğlu, Özgenur Özdil, Simden Günaçtı, Zeliha Bayındır

HiM: Ali Önalp, Anıl Tuhanioğlu, Can Metin, Ekin Güneş, Emre Gündoğdu, Merve Gül Özokcu, Mihriban Duman

Super Eight: Bilge Kobaş, Mert Cığızoğlu, Hakan Ilıkoba

Uygulama Atölyesi Katılımcıları:

Bilge Acı, Bora Ergün, Burak Ergül, Canan Hacıoğlu, Emre Gündoğdu, Fırat Altundağ, Hakan Ilıkoba, İbrahim Emre Erkek, Kübra Öztürk, Nil Döğeroğlu, Özgenur Özdil, Yuvacan Atmaca, MAPUDER üyeleri ve gönüllüleri

Videolar

vimeo video
youtube video