him-loader

Kargı Uygulama Atölyesi

Atıl Köy Okulları
Paylaş:

Kim için: Ordu Akkuş Kargı köyü öğrencileri
Kiminle: Kargı Okul Aile Birliği ve üniversite öğrencileri
Ne zaman: 2012

Atıl Köy Okulları Projesi’nin ikinci aşamasını oluşturan Kargı Ferhat Akbulat İlköğretim Okulu, dağ yamacına kurulmuş iki binadan oluşuyor. Eski okul binası okulun artan nüfusuna yetersiz kalınca, öğrencilerin başka köylerdeki okullara dağılmasını istemeyen köylüler, kendi olanaklarıyla yeni bir bina inşa etmeye başlamışlar. İmkansızlıklar nedeniyle inşaatın yarıda kalmasına rağmen ikinci bina eğitime açılmış ve Kargı İlköğretim Okulu’nun yetersizlik nedeniyle kapatılmasını engellemiş. Dört senedir tamamlanamayan ikinci okul binası, 300 öğrencisini sağlıksız ve tehlikeli bir ortamda eğitim görmeye zorluyordu.

Herkes İçin Mimarlık Derneği, projelendirilebilecek okul arayışıyla Nisan ayında Ordu Valiliği’ne yaptığı başvuruda, Vali Yardımcısı Abdullah Demir’in yönlendirmesiyle Ordu İl Milli Eğitim Müdür Nevzat Türkkan ve Eğitim Denetmenleri Başkanı Kerim Yılmaz’dan Kargı Ferhat Akbulat İlköğretim Okulu’nun durumunu öğrendi. Dernek, köyün yarım kalmış okul binasını tamamlamaya, eski binasını da yemekhane ve kütüphane olarak değerlendirmeye karar verdi. Bu projeye katılımcı bulmak amacıyla web sitesinden yapılan açık çağrıya çeşitli disiplinlerden 180 kişi başvurdu. Gönüllüler arasından seçilen 10 kişi ile proje yöneticileri Hayrettin Günç, Emre Gündoğdu ve Erdi Özenses, 24 Ağustos – 3 Eylül 2012 tarihleri arası köylüler tarafından misafir edildi. 11 gün süren çalışmalar sırasında okulun eksik kalan inşaat işleri (ısı tesisat sistemi, boya, kazan dairesi, bina yalıtımı…) tamamlandı. Gündüzleri ustalar ile şantiyede çalışan katılımcılar, akşamları asker uğurlama/karşılama davetleri, okul binasında film gösterimi, köy kahvesinde maç izleme gibi aktivitelerde köyün sakinleri ile kaynaştı. Çalışmalar devam ederken Ordu İl Milli Müdürü Nevzat Türkkan, Akkuş İlçe Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akman, Akkuş İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Gül ve eski Akkuş İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sedayi Altun Kargı’ya gelerek yerinde incelemelerde bulundu. Nevzat Akman’ın da katıldığı yemek davetiye ile 3 Eylül Pazartesi günü çalışmalarını sonlandıran Herkes İçin Mimarlık ekibi, ilerleyen günlerde tekrar Kargı’ya giderek okulun çevre düzenlemesini de tamamlamayı planlamaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmalara GYODER, STFA ve Ali Özenses sponsorluk desteği sağlamıştır.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye katılımcıları: Emre Gündoğdu, Hayrettin Günç, Erdi Özenses, Giray Çıvak, Beyza Boyacıoğlu, Tuncer Çağrı Çakmur, Merve Güzel, Okan Özelmas, Uğur Latif Çelebi, Seyithan Özer, Şeyma Sarıbekiroğlu, Sırma Gül Mısır, Saliha Kılıç

Videolar

vimeo video
vimeo video
vimeo video
vimeo video