him-loader

Kavar Kooperatifi Satış Ofisi

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: Kavar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi
Kiminle: Hüsnü M. Özyeğin Vakfı
Ne zaman: 2014-2015

Ekim 2014 – Ekim 2015 tarihleri  arasında Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ile birlikte Kavar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ürettiği ürünleri satışının gerçekleştirileceği ve yol üstünden geçenlere kahvaltı, çay servisi yapılabilecek bir satış ofisi binası projesi ürettik. Kadın ve Çocuk Mekanları projemiz için AÇEV ile birlikte çalıştığımız sırada, AÇEV’in kardeş kuruluşu Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın “Kavar Havzası Kırsal Kalkınma Projesi”nin sorumlusu olan Murat Bayramoğlu’nun derneğimizle iletişime geçmesiyle başlayan projede, satış ofisinin tasarımı ve uygulamasının takibi işlerini gerçekleştirdik.

Vakfın Kasım 2008’de başladığı projede, sosyo-ekonomik göstergeler açısından Türkiye’nin en yoksul alanlarından Bitlis ili Tatvan ilçesine bağlı Kolbaşı, Yassıca, Düzcealan, Tokaçlı, Dibekli, Bolalan köyleri ve bu köylere bağlı 5 mezradan oluşan Kavar havzasında, temel olarak tarım ve hayvancılık çalışmaları geliştirilirken, farklı üretim ve eğitim çalışmaları da gerçekleştirilmiş. İki yıllık bir hazırlık sürecinin sonunda köylülerin kurduğu kooperatif ile süt toplanması ve satışı işlemleri düzenlenirken, vakıf 2011’de “Kadın Arıcılar Projesi”ni başlatarak, kadınlar için yıllık 3 ton bal üretilen gelir getirici yeni bir alan oluşturmuş. Kadınların kendilerinin işleteceği, bal başta olmak üzere kooperatif ürünlerinin satılacağı, vadi köylerinin arasından geçen Tatvan – Van karayolu üzerinde bulunacak bir satış ofisi istekleri üzerine bizle iletişime geçen Murat Bayramoğlu, yaz kış açık kalması ve kooperatifin vitrini olması da düşünülen bu yapının kooperatifin ve vakfın ortak mali imkanları ile inşa edileceğini belirtti.

Gerektiğinde sökülüp taşınabilir bir yapıda olması istenen ofisin yerinin Hüsnü Özyeğin Vakfı – Deniz Süren Ortaokulu’nun da bulunduğu kavşak noktasında olması kararlaştırılmıştı. Bu noktada konumlanma, kantini bulunmayan okulun öğretmenlerinin de faydalanması açısından ayrıca avantajlı bulunmuştu. Yaklaşık 70 m2’lik bir alanda kooperatif 25-30 m2’lik bir yapı beklentisine sahipti. Ekim 2014’te Murat Bayramoğlu’yla kooperatif başkanı Gürgin Karabey’e de bağlanarak yaptığımız toplantıda aldığımız bilgiler ışığında üyelerimiz arasında yüz yüze ve çevrim içi araçlar üzerinden 1,5 ay boyunca tasarım çalışmaları gerçekleştirdik. Farklı alternatiflerin kooperatifin görüşleri ve en yakın ilçe merkezi olan Tatvan’dan alınan fiyatlar ile revize edilmesinden sonra, 29 m2’lik bir iç alanı ve 7 m2’lik bir dış giriş alanı olan son tasarım ortaya çıktı.

Zeminden kopmayı sağlayan beton şerit ayaklar üzerine demir profilden yapılmış 5 tekrar eden çerçeve yapının ana iskeletini oluşturdu. Dışarıdan saç panel, içeriden ise osb panellerle kaplanan yapının, yola bakan cephesi ve yan kapıları cam yüzey düşünülürken, kalan yüzeyler kapatılmıştır. Bölgenin yoğun kar yağışlı iklimi düşünülerek yüksek eğimli ve iki yöne kırılan bir çatı tasarlanmıştır. Tasarımın netleşmesinden sonra üyelerimizden Samim Magriso ve Tarık Keskin 1-3 Aralık 2014 tarihlerinde Kavar’a giderek hem kooperatif üyeleri ile görüştü, hem de Tatvan’da malzemelerin tedarik edileceği yerleri görüp, uygulamayı gerçekleştirecek ustalarla konuştu. Bu tarihten sonra iletişimde kalarak takip ettiğimiz uygulama çalışmaları bütçe imkanlarına bağlı olarak Ekim 2015’e kadar sürdü ve yapı kış mevsiminin ardından 2016 yılı itibari ile kullanılmaya başlandı.

Projenin gerçekleşmesine vesile olan Murat Bayramoğlu’na ve ziyaretimiz sırasında bizi sıcak bir şekilde ağırlayan Kavarlılara teşekkür ederiz.

Proje kitapçığına buradan, sürecin fotoğraf albümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Proje katılımcıları: Alican İnal, Ayben Aydoğan, Ayşe Selin Gürel, Cenk Dereli, Ceren Sözer, Dilara Kara, Emre Gündoğdu, İdil Yücel, Merve Gül Özokcu, Mihriban Duman, Tarık Keskin, Yağmur Kutlar, Yelta Köm