him-loader

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: İstanbul Ayazağa İlk ve Orta Okulu
Kiminle: MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
Ne zaman: 2016
Blog: http://ayazagapeyzaj.tumblr.com

Nisan – Temmuz 2016 tarihleri arasında MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Tasarla ve Yap! stüdyosu kapsamında Ayazağa İlk ve Orta Okulu için oyun alanları ve açık alan düzenlemelerini içeren bir peyzaj projesi gerçekleştirdik. MEF Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümleri 1. Sınıf öğrencileri ve hocalarının yanısıra dernek üyelerimizin ve gönüllülerin beraber çalıştığı projede, geçen sene yine aynı kapsamda yapılan “Hayallere Köprü” projesiyle kullanıma kazandırılan bahçede çeşitli oyun ve oturma birimleri ile sahne tasarım ve uygulamaları gerçekleştirildi.

Ayazağa İlk ve Orta Okulu ikili eğitim sistemi ile yaklaşık 1800 öğrenciye eğitim veren bir okul. Geçtiğimiz seneye kadar okul bahçesinin ortasından geçen su kanalı nedeniyle okulun açık alanları ikiye bölünmüş ve bir kısmı kullanım dışı kalmış durumdaydı. MEF Üniversitesi ile iletişime geçen öğretmen ve öğrenciler bu atıl bahçenin okula kazandırılarak mevcut bahçenin yetersizliğini gidermek taleplerini ilettiler. MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi de 2015’in yaz aylarında bu soruna çözüm olmak için ‘Hayallere Köprü’ adlı bir proje gerçekleştirdi. Öğretmenler ve öğrencilerin haricinde velilerin de bahçeye dair isteklerini göz önünde bulunduran proje kapsamında su kanalının üzerine ahşap bir köprü inşası gerçekleştirildi. Projenin tasarımını ve uygulamasını hocalarının yardımı ile mimarlık 1. sınıf öğrencileri gerçekleştirdi. Bizim de katılımcı tasarım konusunda destek verdiğimiz projede gerçekleştirilen çalışmalara Facebook ve Twitter bağlantılarından ulaşabilirsiniz.

Köprü inşaatının tamamlanmasından sonra ulaşılan bahçenin isteklere göre düzenlenmesi için Nisan 2016’da okula yaptığımız iki değerlendirme ziyareti ile beraber çalışmalara başladık. Okul hocaları ve velileri ile birlikte, dayanıklılık ve zarar görmeme konusundaki istekleri doğrultusunda ağırlıklı olarak beton elemanların yer alacağı, ahşap ve metal malzemelerin betonla birleşim deneneceği bir proje olması konusunda temel yaklaşım kararı aldık.

28 öğrencinin katıldığı tasarım çalışmaları Mayıs ayının son iki haftası MEF Üniversitesi stüdyolarında başladı. Alanın büyüklüğü ve özellikle oyun birimleri konusunda isteklerin çokluğu tasarımın detaylandırılması konusunda bir engel gibi gözükmekteydi ancak bu durumu değerlendirip, yaklaşım ve ilişkiler konusunda belli kararlar alarak, sahada gelişmeye imkan verecek bir tasarıma yöneldik. Bu yöntem bize bazı detay çözümlerini önceden planlamakla beraber, birçok konuda bahçenin şartlarını ve ulaşabildiğimiz malzeme ile işgücü imkanlarını yerinde değerlendirerek tasarım denemeleri yapmamızı sağladı.

Haziran ayında sahada öğrenciler, hocalar, dernek üyeleri ve gönüllüler ile beraber uygulama çalışmaları gerçekleştirdik. Bahçede betondan dökülen iki platform üzerinde yükselen prizmatik beton elemanların kimi yerde birleşip kimi yerde ayrılması ile bir parkur oluşturduk. Parkur güvenliği için prizmaların yükseklikleri ve aralarındaki mesafeler dikkate alınan bir konu oldu. Ahşap ve metal malzemeden üretilen barfiks küpü ile birbirini izleyen 5 denge tahtası da prizmalar ve kademeli sahnelerle birleşti. Sahnelerin önünde üretilen oturma birimlerinde ve parkur prizmalarının bazılarına köşeleri ve yüzeyleri yumuşatmak için betonla aynı bitiş seviyesinde birleşen ahşap parçalar yerleştirdik. Uygulamaların sonunda gerçekleştirilen zemin ve yüzey boyamaları ile parkurun görsel bağlantısını güçlendirdik. Ahşaptan iki adet kale de ürettiğimiz projenin adını “m³” olarak belirledik. Çalışmaların günlüğüne süreç boyunca işlenen blog sayfasından ulaşabilirsiniz.

Projenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Tasarım ekibi: MEF Üniversitesi Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencileri

Öğrenciler: Aleyna Vardar, Begüm Acar, Berin Erikçi, Beste Karaduman, Buğçenur Fıstaçoğlu, Buse Çiftlik, Çağatay Çelik, Ece Nakışçı, Efe Palas, Ege Manzak, Emir Hacısaffet, Eren Hatice Gedik, Eyüp Arıkboğa, Gamze Sunar, Gülçin Apaydın, Hüseyin Furkan Şenoğlu, İremsu Sarıoğlu, Jülide Gökçe Ağu, Kübra Aksoy, Merve Akdoğan, Naz Balekoğlu, Ramazan Ersin, Rümeysa Aksoy, Selin Tüysüz, Serpil Kardaş, Süleyman Aras, Tanya Davutoğlu, Zeynep Akyol

Proje Yürütücüleri: Bengi Güldoğan, Emre Gündoğdu, Merve Gül Özokcu

Uygulama: MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 2016 Mimarlık ve İç Mimarlık öğrencileri, Bengi Güldoğan, Herkes İçin Mimarlık Derneği (Anıl Tunahioğlu, Ekin Güneş, Emre Gündoğdu, Mert Can Ildız, Merve Gül Özokcu, Özge Öcal, Sercan Koçak, Serkan Kurt, Yağmur Kutlar, Yasemin Sünbül)

Uygulama desteği: Sarıyer Belediyesi, Oyak Beton

Videolar

vimeo video
youtube video
youtube video