him-loader

Ovakent Tasarım Atölyesi

Atıl Köy Okulları
Paylaş:

Kim için: İzmir Ödemiş Ovakent mahallesi, Ödemiş çevresindeki hafif zihinsel engelli öğrenciler
Kiminle: Üniversite öğrencileri
Ne zaman: 2013

25 Ekim – 9 Kasım 2013 tarihleri arasında Atıl Köy Okulları Projesi kapsamında Ovakent Engelli İş Okulu Projesi tasarım atölyesi gerçekleştirdik. 3 haftasonu süren bu atölye maratonuna 20 üniversite öğrencisi ve 4 dernek üyesi katıldı.

Mart-Ağustos ayları arasında Ödemiş’te köylere yaptığımız 3 keşif gezisi sırasında, engelli iş okuluna dönüşmesi fiziki koşulları açısından en uygun okul olarak Ovakent’teki atıl okul belirmişti. Ovakentlilerin de binanın tekrar okul olarak faaliyete geçip, beldeye sosyo-ekonomik bir canlılık katmasını yoğun bir şekilde talep etmeleriyle 2008 yılında kapatılmış olan Ovakent Kemal Atatürk İlkokulu’nun çalışılacak okul olmasına karar verildi ve çalışmalara başlamak için Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzaladık. Mart ayındaki ilk keşif gezimizi blog yazımızdan okuyabilir, Ovakent’teki keşiflerin fotoğraflarını buradan inceleyebilirsiniz.

Ovakent atölyesinin amacı, atıl durumda olan okul binasını zihinsel engelli iş okuluna dönüşümüne dair proje üretmekti. Atölyenin ilk ayağında 25 Ekim Cuma günü İzmir merkezinde yer alan engelli iş okullarına ziyaret gerçekleştirdik. Konak Özel İş Okulu müdürü Ercan Bey’in yardımlarıyla yaptığımız bu ziyaretlerde Konak Özel İş Okulu, Hasan Tahsin Özel İş Okulu ve Örnekköy Özel İş okullarını gezdik. Bu gezide engelli iş okullarının işleyişi ve ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olduk. Engelli öğrencilerin aldıkları eğitimleri ve atölyeleri deneyimledik. Bu tip okullarda öne çıkan nokta engelli öğrencilerin iş öğrendikleri atölyelerdi. Okulun programını oluşturacak atölyelerin belirlenmesi için fikir üretmemizde yardımcı oldu. Ertesi gün 26 Ekim Cumartesi günü Ödemiş Ovekent’e bir gezi gerçekleştirdik. Okulu ve çevresini incelemek adına katılımcılar gruplara ayrıldı. Her grup genel inceleme yaptıktan sonra çalışmak istedikleri noktalarda yoğunlaştı. Birkaç saat süren grup içi çalışmaların arkasından toplanıldı ve elimizde olan bilgiler ışığında okula dair fikirleri paylaştık. Yapının mevcut durumunun iyi olması okulun programının oluşturulması için bize olanak sağladı. Yapılacak tadilatların yanı sıra bir takım birimlerin eklenebileceği konuşuldu.

2 Kasım Cumartesi günü atölyenin ikinci ayağı İzmir’de gerçekleşti. Katılımcıların hafta boyu üzerinde durdukları konuları tartıştık. Yapılan eskizler, araştırmalar üzerinden okulun işleyişine dair fikirler ürettik. Okulun büyük bir bahçeye oturması nedeniyle en öne çıkan atölye tarım atölyesiydi. Okulun tarım atölyesini ana atölye olarak yapıp diğer atölyeleri tarım atölyesine bağlayacak şekilde işlevlendirdik. Kil atölyesi, el işi atölyesi ve müzik atölyesi olmak üzere 3 farklı atölyeyi programa ekledik. Okulun işleyişi için üst katta bulunan dersliklerden 4’ünü akademik dersler için ayırdık. Geri kalan birimleri binanın içinde bahçeyle bağlantılı yerlere yerleştirdik. Genel hatlarıyla işlevleri oturan projenin şekillenmesi amacıyla katılımcılara 1 hafta çalışma süresi verildi.

9 Kasım Cumartesi günü atölyenin üçüncü ayağı İzmir’de gerçekleşti. Bir gün süren bu atölyede amacımız projeyi bir noktaya getirmek ve ileri aşamalarda ortaya çıkacak çalışmaları oluşturmaktı. Katılımcılardan her ekibin fikirlerini anlattığı bir sunum gerçekleştirildi. Ortaya çıkan fikirler üzerine yorumlar alınması ve yeni görüşlerin dinlenmesi açısından faydalı bir çalışma oldu. Her ekibin çalıştığı alan belirlendi. Ovakent projesi çalışmaları atölye katılımcıları ile beraber gerçekleşen düzenli toplantılarla devam ediyor.

Atölyede toplanan veriler ile oluşturulan fanzine buradan ulaşabilirsiniz.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Ovakent atölyesinin gerçekleşmesi için katkıda bulunan Ödemiş İlçe Milli Eğitim’e ve Konak Özel İş Okulu müdürü Ercan Mermer’e bize gösterdiği ilgi ve engelli eğitimi hakkında yardımcı olduğu için teşekkür ederiz.

Katılımcılar: Altıner Yıldırım, Ayben Aydoğan, Bilge Müge İçmeli, Burcu Taşçı, Burcu Tınaz, Can Tarık Keskin, Deniz Paçacı, Didem Veryeri, Dilan Sak, Ece Dayıbaş, Ece Sancaklı, Efecan Soysal, Emre Gündoğdu, Evrim Kafa, Fatma Doğru, Gizem Bozkurt, İrem Sönmez, Murat Peker, Pelin Ayan, Selen Koyunoğlu, Selma Uslusoy Şenyurt, Tamer Tükenmez, Tuğçe Pekdoğan, Tuncer Çağrı Çakmur, Zehra Betül Güler