him-loader

Yerleş Atölyesi

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Üniversite öğrencileri ve Düzce köyü çocukları
Kiminle: UMÖB 15
Ne zaman: 2015

15. UMÖB (Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması) Tasarım Köyü İzmir etkinliği kapsamında 27 Temmuz- 3 Ağustos 2015 tarihlerinde İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Düzce köyündeydik. 160 kişilik bir katılımla gerçekleşen Tasarım Köyü İzmir’de, bir hafta boyunca eş zamanlı 13 farklı atölye gerçekleştirildi. Buluşmanın ana üssü olarak köy okulunun bahçesinde çadır alanında konaklandı ve atölye çalışmaları, yemekler ve akşam söyleşilerinin bir kısmı yine okul bahçesindeydi.

Dernek olarak Yerleş isimli atölye kapsamında köyü ve köylüyü tanıyarak mekan keşfetmek ve bu mekanlarda “oyun”ları bir araç olarak kullanarak, yereli katarak denemeler yaptık. Atölyenin ilk gününde köyü tanımak için, potansiyellerini keşfetmek üzere grup olarak gezip, köy kahvesinde vakit geçirerek “yer arayışı”na başladık. Havanın sıcaklığı ve sokaklarda gölge alan olmaması sebebiyle köylünün evinden/ bahçesinden pek çıkmadığı, çocukların da oyun oynamak için okul bahçesini kullandığı ancak buluşma sebebiyle okula gelmekten çekindikleri tespit edildi. Sokaklarda gezerken ve köy kahvesinde kendi aramızda ve yerel halkla konuştuklarımız doğrultusunda oyun temasıyla bir rota oluşturmaya ve geçmişten bugüne oynanan oyunları belgelemeye karar verdik. Kendi aramızda üç ekibe ayrılarak; köyün büyükleriyle sohbet edip, sokaklarda oynadıkları oyunları öğrenmeye, köy içinde sokak, ara mekanlar, meydanlar, tarihi yapılar gibi rotaya dahil edebileceğimiz alanları çocuklarla birlikte oynayarak keşfetmeye ve uygun bir alanda oyun tasarlamaya giriştik. Büyüklerden ve çocuklardan öğrendiğimiz oyunları bir yandan oynayıp görselleştirirken, bir yandan da bütün katılımcıların da katkı koyabilecekleri bir “oyun” panosu oluşturduk. Atölyenin ilerleyen günlerinde oyunları belgeleme ve görselleştirme işleri sürerken kabaca belirlenen rota üzerinde oyunlarımızı oynamaya, deneyimlemeye devam ettik. Caminin ön tarafında bulduğumuz gölge ve kuytu köşede ağaçlar arasında bağladığımız iplerle çocuklar için “Ajan” oyunu tasarımı ve uygulaması çocukların da katılımıyla sürdü. Yerelin sahiplenmesi ve alanda farklı kullanımları teşvik etmek için oturma alanları düşünülürken halihazırdaki kırık bankın onarılmasına karar verildi. Atölyenin son çalışma gününde (Pazar) köyün çeşitli yerlerine astığımız ilanlarla yereli “oyun” a ve yeni oyun alanını deneyimlemeye davet ettik. Çocuklarla hem kendi oyunlarımız hem de onlardan öğrendiğimiz oyunları sokaklarda, okul bahçesinde deneyimledikten sonra heyecanla bekledikleri “Ajan” oyununu oynamaya başladılar.

Atölye süresince belgelediğimiz oyunları bir kitapçık haline getirip çocuklara ve köydekilere dağıttık ve oluşturduğumuz oyun rotası panosunu yeni oyun alanının yanına astık. Kitapçığa buradan ulaşabilirsiniz.

Katılımcıların sıcak havalardaki enerjiyle çalışmalarına ve oyunlara katılımlarına, çocukların tüm süreç boyunca artan sayılarıyla bize eşlik etmelerine, Düzce köyü halkının gösterdiği ev sahipliğine ve elbette UMÖB ekibine teşekkür ederiz.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye katılımcıları: Büşra Ünal, Emre Gündoğdu, Dilay Keskin, Işılay Uzun, İrem Baş, Merve Coşkun, Merve Gül Özokcu, Mine Temuralay, Nazlı Ceren Öztürk, Nurbanu Uyar, Sema Nur Aydoğan, Sinem Görücü, Şizen Türkal, Özge Baltacı, Yağmur Kınacı, Yağmur Kutlar

Videolar

vimeo video