him-loader

Çakalılar Ne İstiyor?

Paylaş:

Herkes İçin Mimarlık Çaka’da gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda, köyde yaşayanların kumsalda bulunan atıl okul binalarının tekrar kullanımına dair düşüncelerini topladı. Atölye katılımcılarından sosyoloji öğrencisi Yasemin Altunbulak bu düşünceleri aşağıdaki gibi özetliyor:

Bina hakkında istekler

Uzun yıllardır boş kalan bu bina hakkında ortak istek turizm yararına kullanılmasıydı. Köy halkı yaşlı olduğunu ve bina ile hususi olarak ilgilenebilecek birilerinin olmadığını da ekleyerek dışarıdan birinin köye katkı sağlayacağını söylediler. Bir başka istekse binanın okul olarak kullanıldığı yıllarda köy içinde yaşanan canlılıktı. Yaklaşık 450 öğrencinin ve 21 öğretmenin varlığı köyde ekonomiyi etkiliyordu. O dönemde öğretmenlerin bulunduğu bölgeden ayrılamaması köye ekonomik anlamda canlılık katıyordu. Bu doğrultuda aslında köylünün beklentisi köyün ekonomik açıdan kalkınması. Fatsa-Ordu arasına yapılan tünel ile köye araç girişlerinin de azalmasıyla esnafın neredeyse yok olduğunu belirterek, köyü turizm ile canlandırmak istediklerini söylüyorlardı. Köylünün bir diğer sıkıntısı ise köy içinde inşaata izin verilmemesi. Bu da onlar için ekonomik anlamda gerilemeye sebep oluyordu. Turizm ile değerlendirilmesi ile binanın da korunabileceğini ve devamlılık sağlayabileceğini dile getirildi.

Sonuç

Köy halkının en temel sorunlarından biri ekonomik kalkınma. Ekonomi, sorun olmasına rağmen aslında kendilerine ait fındık bahçeleri ve çocuklarının yardımları ile geçim sıkıntısı yaşamadıkları anlaşılabilir. Fakat köy esnafının gelişmesi ve eski günlerdeki canlılığını tekrardan kazanılması isteniyor. Bu durumda akla gelen ilk şey, köy halkının pasif şekilde binanın kullanımından yararlanmak istemesi. Bir başkası tarafından turizm açısından değerlendirilirse köy içinde ekonomik canlılık devam edecek ve köylü bundan bir şekilde fayda sağlayacak. Bununla beraber binanın eğitim verdiği zamanlara değinildiğinde de aslında yine köy ekonomisi üzerine konuşuluyor. Eğitimi de turizm açısından değerlendirmek mümkün hale geliyor. Turizm ve eğitime alternatif olarak deniz sporları ile alakalı bir yer oluşturulabilir fikri de ortaya çıktı. Bunun en büyük sebebi, bu sayede cankurtarana da bölgede ihtiyaç duyulması karşılığında bu eksiğin giderilmesi ve sahil şeridinin özenle korunmaya devam edilecek olmasıydı.