him-loader

Datça Mesudiye Gezisi No:2

Paylaş:

2014 Haziran ayında Atıl Köy Okulları Projesi kapsamında Datça Mesudiye Köyü’ne bir keşif ziyareti yapmıştık. Köyde bulunan 1940’larda yapılmış atıl okul binasını inceleyip, köylüler ile köyün durumu ve binanın geleceği hakkındaki fikirleri hakkında görüşmeler yapmıştık. Bu ziyaretimizin ardından geçtiğimiz Ocak ayının 12 Ocak 2015 günü derneğimiz adına Merve Gül Özokcu ve Emre Gündoğdu tekrar Mesudiye’ydeydi.

Bu kez yazın aksine bol yağışlı bir hava ile karşılaştık. Datça’ya ulaştığımızda ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye’ye bir ziyarette bulunduk ve okulun yenilenmesine yönelik çalışmaların yapılmasına yönelik bir niyet protokolü imzaladık. Daha sonra Mesudiye’ye geçerek proje dahilinde bize teknik destek veren Arup ile binada daha detaylı incelemelerde bulunmaktı. İlk olarak Arup’tan inşaat mühendisi Kerem Pakyürek ve mimar Övünç Şentürk ile birlikte bir önceki ziyaretimizde giremediğimiz bölümlerin ölçülerini alarak binanın rölövesini tamamladık. Ayrıca hem içerden hem dışardan duvar ve döşemede yapı malzemelerinin fiziksel ve yapısal durumunu inceledik. Bu incelemeler ışığında gezi dönüşünde Arup çalışanları yapının sağlıklı bir şekilde korunmasına yönelik öneriler geliştirmeye başladı.

Ana çalışmaları gerçekleştireceğimiz binanın yanısıra okulun bahçesine bitişik olan eski okul binasında kısa bir incelemede bulunduk. Okulun bahçesinde yapılması planlanan peyzaj çalışmalarına bu binanın da bir açık hava etkinlik mekanı olarak dahil olması mümkün olabilir diye düşünmekteyiz.

Okulda yaptığımız ziyaretin ardından köyde yaşayanlarla akşam yemeğinde buluşup hem bizim nasıl bir süreç öngördüğümüzü hem de onların binadan beklentilerini ve süreç içerisinde yapabilcekleri çalışmalar üstüne konuştuk. Mesudiye’ye sonradan gelerek yerleşmiş insanlarla köyün yerlilerinin birarada kullanacağı bir buluşma mekanı olması düşünülen yapının, farklı alanlarda eğitimlerin, gösterimlerin ve ufak sergilerin yapılabileceği bir işlevle dönüşmesi görüştüğümüz kişilerin ortak isteği olarak ön plana çıktı. Çalışmalarımızda bir sonraki adım şubat ayında Arup ile beraber açmayı planladığımız üniversite öğrencilerine yönelik tasarım atölyesi olacak.

Her iki ziyaretimizde bizi en iyi şekilde ağırlayan başta Nursen Şenel olmak üzere tüm Mesudiye halkına teşekkür ederiz.