him-loader

Kent Artığı #5 Kayseri

Paylaş:

“Kent Artığı” atölyelerinin beşincisi 19-22 Eylül 2017 tarihlerinde AGÜ Design Week 17 / Tasarım Haftası 17 etkinliği kapsamında Kayseri’de gerçekleşti. Abdullah Gül ve Erciyes üniversitelerinden 14 öğrenciyle tartışma, tespit, yerleştirme ve belgeleme çalışmaları yapıldı.

Kayseri’deki çalışmaya önceki seferlerde olduğu gibi kent kavramını tartışarak başladık. Kentin fiziksel ve sosyal ihtiyaçlara cevap verebilme kapasitesi, tarihi dokuyla ilişkisi, ortak ve açık mekan imkanları, güvenlik durumu, konut düzenlemeleri, artık olarak değerlendirelebilecek unsurları üzerine gelişen tartışmaları büyük bir kağıt üzerine not ettik. Tartışmadan sonra katılımcılarla Kent Artığı serisinde yeni bir adım olarak tespit edilecek noktalar hakkında dikkat çekmek, sorun çözmek, etkileşime geçmek gibi farklı amaçlar barındırabilecek birebir ölçekli yerleştirmeler yapılması hedefimizi paylaştık. Sonrasında hep beraber eski bir Ermeni yerleşimi olan Germir mahallesi ve kent merkezine yaptığımız tespit amaçlı keşif gezisi yaptık. İlk günün akşamı etkinlik kapsamında tüm katılımcılara yaptığımız dernek hakkındaki sunumdan sonra tekrar bir araya gelerek tespitler ve ilk yerleştirme fikirleri üzerine konuştuk.

Atölyenin ikinci günü öğlene kadar tekrar sahaya giderek tespit çalışmaları yaptıktan sonra okulun maket atölyesinin imkanlarını kullanarak yerleştirmeler için üretime başladık. Kentte dikkati çok çekmeyen tarihi kalıntıları farkettirmeyi amaçlayan üç grubun işlerinde ağırlıklı olarak ahşap malzemeler kullanılırken, mukavva, örtü, perde gibi malzemeler de değerlendirildi. Üretimler üçüncü günün sabahında son şekillerini aldıktan sonra tekrar sahaya çıktık. Yerinde montaj çalışmaları sırasında ve sonrasında yapılan belgeleme çalışmalarında insanların tepkilerini kaydettik. Belgelemeler tamamlandıktan sonra okula geri dönerek tüm süreci bir fanzinde bir araya getirmek için gece geç saate kadar çalıştık. Son gün etkinlik dahilindeki tüm atölyelerle beraber çalışmalarımızı anlatan bir sunumla birlikte atölyeyi tamamladık.

Roma mezarını gördünüz mü? “Et Tu Brute” (Esra Nur Gündüz, Feyza Nur Delier, Kübra Gülhan, Merve Karakaya)

Kent merkezinde işlek bir otobüs durağının arkasında bulunan Roma döneminden kalma mezarın, kentliler tarafından farkedilmeden yanından geçilip gidilmesine karşı bir dikkat çekme çalışmasıdır. Mezarın bir cephesi boyunca ahşap ayaklara mukavvalar yapıştırılarak mezarın görüntüsü kesilmiş ve bu mukavvaların üzerine merak uyandırıcı yazılar yazılmıştır. Çalışmalar sırasında alandan geçen yerel Deniz Postası gazetesi muhabiri grupla bir röportaj gerçekleştirmiştir.

İlgili çalışmanın videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kümbette çay içelim mi? “Kümbet Oyası” (Gamze Deveci, Hale Nur Aydın, Melike Sena Erden)

Çalışmada Kayseri’de kentsel dokuya karışmış kümbetlerden biri olan Hasbek Kümbeti etrafındaki kamusal kullanım durumları sorgulanmıştır. Kümbet küçük sayılabilecek bir kentsel boşlukta bir taksi durağı, büfe, gölge veren bir ağaç ve bankların yanında yer almaktadır. Fazla kullanıcısı olmayan bu boşluk için bir ev dekoru tasarlayan grup, tarihsel bir yapının günlük kent yaşamına nasıl dahil olabileceğine dair dikkat çekmeye çalışan bir deneme gerçekleştirmiştir.

İlgili çalışmanın videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kapıdan geçtiniz mi? “Artık Kapı” (Abdullah Turgut, Ayşe Berna Cincik, Büşra Budancamanak, Selvinur Kuru)

1891 yılında yapılan Daire-i Umuru Askeriye Kapısı günümüzde valilik ve askeriye yapıları arasındaki yeşil alanda tek başına kalmıştır. Çalışmada kapının gerçek işlevini kaybederek şu anda bulunduğu yerle ve o bölgeden geçen insanlarla kurduğu ilişki sorgulanmıştır. Kapının günlük kent yaşantısında görünmez oluşuna karşı insanları bu kapıdan geçirmeye çalışan grup, kapının her iki yönüne de ip ve ahşap çubuklardan bir çit örmüştür. Ayrıca kapı ve yanındaki tarihi çınar ağacına ilgi çekme amaçlı tabelalar da yerleştirilmiştir.

İlgili çalışmanın videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kent Artığı Kayseri fanzinine buradan ulaşabilirsiniz.

Kent Artığı atölyeleri fotoğraf albümü

Kent Artığı haritası

Kent Artığı atölye serisinin beşinci etabı için bizi davet eden ve keyifli bir çalışma ortamı sağlayan AGÜ ekibine ve katılımcı tüm öğrencilere teşekkür ederiz.

Atölye yürütücüleri:

Emre Gündoğdu, Emrah Mehmet Güllüoğlu

Atölye katılımcıları:

Abdullah Turgut, Ayşe Berna Cincik, Büşra Budancamanak, Esra Nur Gündüz, Feyza Nur Delier, Gamze Deveci, Hale Nur Aydın, İlinur Can, Kübra Gülhan, Mehmet Can Babür, Mehmet Gören, Melike Sena Erden, Merve Karakaya, Selvinur Kuru

vimeo video