him-loader

Meraklı Kedi İlkokulu Peyzajı Etap 3

Paylaş:

2015 ve 2016 baharında yaptığımız çalışmalardan sonra bu bahar da Meraklı Kedi’deyiz!

Okul velilerinin daveti ile başladığımız çalışmalarda, öğrencilerin meclis toplantılarında bahçe için dile getirdikleri istekler için çalışıyoruz. Yine öğrencilerin kararı üzerine ilk olarak arka bahçedeki kum havuzu ve çevresi, okul binası ile yemekhane arasındaki koridor, ön bahçe setinde okul duvarına bitişik olan açık mutfak alanına yoğunlaştık. 2 Mart 2019 Cumartesi günü okulda gerçekleştirdiğimiz atölyede Meraklı Kedi’den 15 öğrenci bu alanların 1/20 maketleri üzerinde fikir geliştirdiler. 5 dernek üyemizin haricinde, yaptığımız açık çağrı sonucu atölyeye dahil olan ve  mimar, endüstri tasarımcısı ve şehir bölge planlamacısı alanlarından, farklı üniversitelerden öğrenci ve mezun 6 kişinin de dahil olduğu 1.5 saatlik bu çalışmanın sonunda bir değerlendirme çemberi yaptık ve öğrenciler fikirlerini sundular. Daha önce okulda yapılan toplantılarda konuşulan fikirler de bu değerlendirmede not edildi. İlk gün çalışmaları okul bahçesini dolaşarak yaptığımız fikir egzersizi ile sona erdi.

3 Mart günü Ankara Berlin Cafe’de toplanarak devam ettiğimiz çalışmalara okul müdürü ve okuldan veliler de katıldı. Bir önceki günden fikirleri ve talepleri tartıştığımız bu toplantıda, maketi üzerinde çalışılan 3 alanla sınırlı kalmayıp bahçenin geneli için senaryolar üretme fikri öne çıktı. Önceki etaplarda yapılan lastik/toprak set, ağaç ev, sebze yatakları ve asfalt kırılarak elde edilen toprak alanı da geliştirmeye karar verdik.

Atölyenin ardından tasarım süreci çevrimiçi toplantılarla devam ediyor. Mayıs ortasında yapılacak uygulamalar için malzeme, alet desteğinde ve maddi olarak destekte bulunabilir, ya da hep birlikte gerçekleştireceğimiz uygulama çalışmaları için çağrılarımızı takip edip, çalışmalarda yer alabilirsiniz.

Atölye katılımcıları: Ataberk Yılmaz, Cansu Dinç, Emre Gündoğdu, Ezgi Arzum Ön, Gülsüm Demirok, Hatice Kübra Öztürk, Hazal Güner, Merve Gül Özokcu, Sıla Yılmaz, Yağmur Kutlar, Yeşim Alpaydın, Meraklı Kedi İlkokulu öğrencileri, müdürü ve velileri

youtube video