him-loader

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Mimarlığa Katkı Dalı Seçici Kurul Özel Ödülü

Paylaş:

10. senemizi kutlarken, güzel bir haber aldık. 2022 / XVIII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında “Mimarlığa Katkı Dalı Seçici Kurul Özel Ödülü”ne değer görüldük!

Mimarlık alanında açmaya çalıştığımız, herkesle öğrenerek, deneyerek, farklı yöntemleri araştırdığımız süreçlerin görünür olması ve seçici kurul tarafından ödüle değer görülmesi bizi çok sevindirdi, beraber ürettiğimiz, düşündüğümüz herkese teşekkürler!

Ödül duyurusu ve seçici kurul ödül gerekçe metni:

2022 / XVIII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında yapılan başvurular, Hüseyin Kahvecioğlu başkanlığında, Ülkü İnceköse, Deniz Mazlum, Zuhal Ulusoy ve Burçin Yıldırım’dan oluşan Seçici Kurul tarafından 1 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleşen toplantıda belirlendi. Sevinç Hadi’nin “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, Zeynep Ahunbay ve Aykut Köksal’ın “Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü”, Yıldız Sey ve Herkes için Mimarlık’ın “Mimarlığa Katkı Dalı Seçici Kurul Özel Ödülü”ne değer görüldüğü programda, Leman Tomsu “Anma Programı” için seçildi. Yapı, Proje ve Fikir Sunumu Dallarında ise toplamda 98 eser değerlendirilmeye alındı, Yapı Dalı’nda 15, Proje Dalı’nda 5, Fikir Sunumu Dalı’nda 3 olmak üzere toplam 23 eser ödül adayı olarak belirlendi.

2011 yılında gönüllü öğrenciler ve profesyoneller tarafından kurulan Herkes için Mimarlık Derneği, yürütücülerinin kendi deyimleriyle “toplum yararını gözeten bir mimarlık için örnekler ortaya koymak” ve “mimarlık aktörlerinin sosyal sorunların çözümünde inisiyatif almasını teşvik etmek” amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Derneğin en öne çıkan özelliği, mimarlık pratiğinin ve mimar kimliğinin hızlı bir şekilde dönüşmeye başladığı günümüzde, dünyadaki güncel tartışmalara ve oluşumlara paralel olarak, kolektif üretimi ve açık çağrılar ya da davetler yoluyla farklı paydaşlara söz hakkı tanıyan katılımcı bir yaklaşımı öne çıkaran bir platform olmaları. Bugüne kadar özellikle “Atıl Köy Okulları” ve “Kadın ve Çocuk Mekanları” gibi dikkat çekici konular üzerindeki çalışmalarıyla öne çıkan ekip, çok sayıda tekil projeleriyle de özellikle kamusal alanda sosyal sorunları yaratıcı yollarla çözmenin yollarını arıyor. Ayrıca, mimarlık eğitimine devam etmekte olan katılımcılara, derneğin yürüttüğü çeşitli projeler aracılığıyla saha deneyimi kazandıran informal bir uygulama eğitimi alanı sunarak, formal eğitimi desteklediklerini de unutmamak gerekir. 10 yılı aşkın süredir istikrarlı bir şekilde kuruluş aşamalarındaki ilkelerinden vazgeçmeden çalışmalarını başarıyla sürdüren Herkes için Mimarlık Derneği’ne Seçici Kurul tarafından oybirliği ile Mimarlığa Katkı Dalı Seçici Kurul Özel Ödülü verilmiştir.

15 Nisan 2022 akşamı Ankara CerModern’de gerçekleşen ödül töreni:

youtube video