him-loader

Tekirdağ Muratlı Bilim Okullarımız Projesi

Paylaş:

24 Ocak 2015 Cumartesi günü Tekirdağ Muratlı İlçesi Hasan Orhan Ortaokulu’ndan matematik öğretmeni Hakan Erol’un daveti üzerine Muratlı’ya bir keşif gezisi gerçekleştirdik. Derneğimizden Merve Gül Özokcu, Yasemin Sünbül, Yuvacan Atmaca ve Emre Gündoğdu’nun yer aldığı keşifte, Hakan Erol’un atıl köy okullarını yeniden kullanılmasını hedefleyen ‘Bilim Okullarımız Projesi’ için sırasıyla Balabanlı, Yeşilsırt, Aydınköy ve Ballıhoca köylerini ziyaret ettik.

Balabanlı
youtube video

Hakan Erol’un öğretmenlik yaptığı ilçe merkezindeki okula taşımalı eğitimle 12 köyden öğrenciler gelmekte. Hakan hoca geçtiğimiz yıllarda bu köylere yaptığı ziyaretlerde köylerde yer alan okul binalarını inceleme fırsatı bulmuş ve bu binaların tekrar işlevlendirilip başta öğrenciler olmak üzere köylülere yarar sağlaması amacı ile ‘Bilim Okullarımız Projesi’ni geliştirmeye başlamış. Uzun bir süredir en ince ayrıntılarına kadar planlaması üzerine çalışılan proje, 4 köy okulunda yaz aylarında kamp biçiminde eğitim faaliyetleri yapılmasını hedefliyor. “Matematik, Uzay bilimleri”, “Fizik, Arkeoloji”,“Kimya, Resim, Fotoğrafçılık”, “Biyoloji, Peyzaj, Bitki bilimi, Sebzecilik” olarak dört ana başlığa ayrılacak eğitimlerde 5., 6. ve 7. sınıfı biteren öğrencilerden oluşacak 12’şer kişi sırasıyla her okulda 2 gün eğitim görüp ve okul binalarında konaklayıp, 2 günde bir başka bir okula taşınacaklar. Eğitimler tamamlandıktan sonra 9. Gün 48 öğrenci aynı yerde toplanıp izci gruplarında katılımıyla bir kapanış etkinliği düzenleyecekler. Eğitimlerin bu 9 günlük süreden sonra birer günlük temizlik ve hazırlık çalışması arası verilip, tüm yaz boyunca tekrarlanması planlanıyor. Eğitime katılacak öğrencilerin hazırlanacak web sitesi üzerinden gönüllü başvurular yoluyla belirlenmesi düşünülüyor.

Yeşilsırt

Hakan hocanın bizimle iletişime geçtiği andan itibaren çok heyecanlandığımız proje için gerçekleştirdiğimiz ilk keşif gezisinde, Hakan hocanın bu eğitimler için büyüklük açısından gerekli imkanları sağlayabileceğini düşündüğü okulları inceleme fırsatını bulduk. İlk gezdiğimiz okul olan Balabanlı okulu 4 okul içerisinde en çok tadilat isteyen ancak planı ve yığma taş duvar, ahşap döşeme ve tavan malzemeleri ile mimari açıdan en heyecan verici okul oldu. Yine yığma olan diğer okul binalarından Yeşilsırt ve Ballıhoca yakın zamanda tadilat görüp kullanıldığı için fiziksel açıdan daha iyi durumdaydı. Düğün, yemek organizasyonları gibi amaçlar için ile belirli günlerde kullanılan Aydınköy okulunun ise doğramaları yenilenmiş durumdaydı ancak proje kapsamında gereken derslikleri oluşturmak için planlamasında değişikliğe gidilmesi üzerine konuştuk. 4 okulun da sahip olduğu geniş bahçeler için de tasarlanacak etkinliklerin projenin önemli bir parçası olacağı düşünülüyor.

Aydınköy

Hakan Erol uzun bir süredir Muratlıdaki resmi ve özel kurumlarla proje için iletişim halinde. Kaymakamlığın ve belediyenin destek verdiği proje bölgedeki çeşitli firmalardan da ulaşım, yiyecek ve içecek konularında yardım sözü almış durumda. Proje için mart ayı ortasına kadar Trakya Kalkınma Ajansı’nın açtığı hibe programlarına başvurulması düşünülüyor. Projenin en önemli destek beklediği konular ise eğitmenler ve içeriklerin oluşturulması. Hakan hoca bu konuda uzun süredir resmi kurumlar, sivil toplum örgütleri ve ilgili kişiler ile temaslar kurmakta ancak bu temaslarını çoğaltıp projeyi daha sağlam temeller üzerine oturtmak istiyor. Herkes İçin Mimarlık olarak bizi çok heyecanlandıran bu projeyi, 3 yıldır yürütmekte olduğumuz Atıl Köy Okulları Projesi’nin kardeş ve ortak bir projesi olarak görüyoruz ve kendi projemiz için yeni perspektifler kazandıracağını düşünüyoruz.

Ballıhoca

Her konuda yardıma ve görüşlere açık olan ‘Bilim Okullarımız Projesi’ne destek vermek isteyenler bize info@herkesicinmimarlik.org , Hakan Erol’a ise hakanerol1833@gmail.com adresinden ulaşabilirler.