him-loader

Yırca ve Soma Keşif Gezisi

Paylaş:
youtube video

18 ve 19 Haziran 2017 tarihlerinde keşif gezisi için Yırca ve Soma’daydık. İlk durağımız olan Yırca’da Yırca Hanımeli Sabunevi’ni ziyaret ederek, sabunevinde bu yaz yapılması planlanan tadilatları konuştuk. İkinci durağımız Soma Ayşe Temizel İlkokulu’nda ise kütüphane projesi için okul öğretmenleri ile görüştük.

Yırca Hanımeli Sabunevi, kömür ekonomisine karşı alternatif olarak sabun üretimine başlayan Yırcalı kadınların, gönüllü aktivist Kenan Kahya’nın desteğiyle kurdukları Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri oluşumunun üretimlerini gerçekleştirdikleri yaklaşık 100 yıllık bir taş ev. Ev şu anda aktif olarak kullanılmakla beraber alt kat, bahçe ve bitişik eski bakkal dükkanında üretim ve birliktelik amaçlı yeni mekanların yapılması istenmekte. Gezimizde kadınlar ve Kenan’dan köyün, oluşumun hikayesini, gelecek planlarını dinledik ve evin kapsamlı bir rölövesini aldık. Önümüzdeki günlerde yazın gerçekleşecek tasarım ve uygulama atölyeleri için sosyal medya hesaplarımızdan duyurular yapacağız.

Yırca’dan ayrıldıktan sonra Soma’ya geçerek Ayşe Temizel Ortaokulu’nu ziyaret ettik. Mavi Kütüphaneler isimli bir proje yürüten Mavi Pusula Derneği’nin beraber çalışma çağrısı üzerine gittiğimiz okulda okul müdürü ve öğretmenlerle görüşerek kütüphane çalışmasında beklentilerini dinledik. Soma’nın çeper bir mahallesinde yer alan ve ağırlıklı olarak madenci çocuklarının eğitim gördüğü okul son dönemde öğretmenlerinin inisiyatifiyle donanım ve eğitim kalitesi olarak ilerleme katetmiş. Kütüphanenin de bu ilerlemede önemli bir rol oynayacağı ve öğrencilerin okulu sahiplenmesini artıracağı düşünülmekte. Bu proje için de önümüzdeki günlerde yapacağımız atölye çağrılarını takip edebilirsiniz.