him-loader

1 Öğretmen 1 Disiplin *Mimar Atölyesi #2

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Öğretmenler ve üniversite öğrencileri
Kiminle: Öğretmen Ağı
Ne zaman: 2018

Öğretmen Ağı ile birlikte ilkini 2017’de yaptığımız 1 Öğretmen 1 Disiplin *Mimar atölyesinin ikincisini 3 Mart 2018 tarihinde SALT Galata’da gerçekleştirdik. Öğretmen Ağı çalışanları ve öğretmenler Hülya Akan, Şirin Giyik ve Züleyha Birinci ile birlikte bir önceki seneden farklı olarak tek günlük planlanan atölyede farklı branşlardan öğretmenler, öğrenciler ve mimarlar bir araya geldi.

Hazırlık toplantılarında “Mimar ne yapar?”, “Öğretmen ne yapar?” ve “Mekan nedir?” soruları üzerine konuştuktan sonra, eğitim mekanlarına doğru yönelen bir tartışma ve üretim kurgusu yapmaya karar verdik. Atölye öncesinde mekan üzerine düşünerek gelmeye hazırlık olması için katılımcılardan çalıştıkları ve yaşadıkları yerlere dair üzerine konuşulabileceğini düşündükleri fotoğraflar yollamalarını istedik.

22 kişinin katıldığı atölyeye konumlanma, yer değiştirme gibi hareketlerle mekanın oluşumu üzerine fikir vermesi amaçlanan hareketli bir alıştırma ile başladık. Herkesin adını ve çalıştığı ya da okuduğu yeri paylaştığı tanışma bölümünden sonra ise Öğretmen Ağı’nı anlatan kısa bir sunum gerçekleştirildi. Mimar ve öğretmen ne yapar, soruları üzerine katılımcıların cevaplarını tartıştığımız bölümde, hem iki alanın birbirine yakınlaştığı düşünülen ilgi alanlarını hem de mekan kavramı üzerine katılımcıların ilk düşüncelerini dinledik. Bu kısımdan sonra atölyenin iki ana bölümünden ilki olan fotoğraflar üzerine tartışma ve mekan ve mimarlık üzerine yaptığımız sunum bölümüne geçtik. Katılımcıların da dahil olduğu karşılıklı bir tartışma şeklinde geçen bu bölümde, mekan oluşumunun kullanıcıdan bağımsız düşünülemeyeceği, büyük ya da küçük müdahalelerle dönüşebilme ihtimalleri, katılımcı tasarım yöntemleri, barınma mekanları, oyun ve alışveriş mekanları ile eğitim mekanlarından örnekler üzerinden konuştuk.

Atölyenin son bölümünde katılımcılardan hayallerindeki eğitim mekanını fiziksel ya da kavramsal fikirler üzerinden tasarlamalarını istedik. Mukavva, pamuk, çöp şiş, ip ve kolaj malzemeleri dağıttığımız katılımcılar, 5 gruba ayrılarak maketler ürettiler. Üretimlerden sonra her grubun maketini anlattığı tartışma bölümü ile beraber atölyeyi tamamlamış olduk.

Geçtiğimiz yıl gibi olduğu gibi verimli tartışma ve üretimlerle fikirlerin paylaşıldığı keyifli bir çalışmayı geride bıraktık. Atölyeyi birlikte kurgulayıp uyguladığımız Öğretmen Ağı’na, öğretmenler Hülya Akan, Şirin Giyik, Züleyha Birinci ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye yürütücüleri: Emre Gündoğdu, Sarper Takkeci

Videolar

vimeo video