him-loader

Beyoğlu Sineması

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: Kentliler
Kiminle: Sarraf Galeyan Mekanik, El Turco Digital ve gönüllüler
Ne zaman: 2013

1989’dan beri hizmet vermekte olan Beyoğlu Sineması, İstanbul’da bağımsız filmlerin gösterildiği , sayılı sinema salonlarından biri. Yakın zamanda kapanan Alkazar, Rüya, Sinepop ve Emek sinemalarının yanısıra hala ayakta kalmaya çalışan Majestik, Yeşilçam, Atlas sinemaları gibi Beyoğlu Sineması da varlığını sürdürebilmek için zor günler geçiriyor.

Beyoğlu Sineması’nı sürekli bir ziyaretçisi olan Mimar Gülnaz Güzeloğlu Şubat 2013′te bizimle iletişime geçip salonun şu anda çalışmaya devam ettiğini ama kapanmak üzere olduğunu belirtti. Biz de hemen ardından salonun işletmecisi olan Temel Kerimoğlu ile görüşmeye gittik. Şu anlık kapatma kararı almadıklarını ama geleceğinin pek parlak olmadığını, salonu açık tutmak için çeşitli işbirliklerine açık olduklarını belirtti. Bu toplantıdan sonra da hemen bir atölye çağrısı yaptık.

Beyoğlu Sineması’nın fuayesinde gerçekleşen bu atölyeye salonun müdavimleri, sinema ile ilgilenen genç ekipler, mimarlar ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 50 kişilik bir grup katıldı. 3 ana başlık üzerine tartışıldı ve fikir üretildi. Bunlar;

  1. Sinemanın ve fuayenin fiziksel/mimari durumu, eksiklikleri
  2. İletişim yöntemleri
  3. Etkinlik önerileri

Bu atölyenin ardından kurulan bir facebook grubu üzerinden, üretilen fikirler düzenlenip kategorilere ayrılıp paylaşıldı. Grup içerisinde fikir alışverişleri de bir süre de devam etti. Fikir birliğine varılan konulardan biri, yapılacak herhangi bir promosyon hamlesi için profesyonel ekiplerden destek almak oldu. Bu karar çerçevesinde biri prodüksiyon ajansı Sarraf Galeyan Mekanik (SGM), biri de reklam ajansı olan El Turco Dijital(ETD) ile iletişime geçildi. Bu iki ofisinde olumlu geri dönüş yapmasıyla bu ekiplerle neler yapabileceğimizi konuşmak adına toplantılar yaptık.Bu toplantılar atölyede çıkan fikirler üzerinden ilerledi. İlk olarak SGM Ekibiyle Beyoğlu Sineması’nın bağımsız sinema ve Türk sineması için önemini anlatan bir video üretme kararı aldık. Bu video için festival döneminde Beyoğlu Sineması içerisinde ropörtajlar yapıldı. Röportajlar yapıldıktan sonraki post prodüksiyon döneminde ETD ekibiyle fikir üretmeye devam ettik. SGM’nin çalışmasına paralel bir çalışma oldu. Video içerisinde kullanılacak sloganlar ve sunuş metni konularında destek aldık. Video desteğine ek olarak ETD ekibinden Ozan sinemanın kampanya amaçlı kullanabileceği fikirler üretti. Bunların duyurusu ileriki tarihlerde yapılacak. Video bitirildikten sonra, “AVM’DEN ÇIK, SİNEMANA SAHİP ÇIK” sloganıyla beraber sosyal medya üzerinden paylaşıldı. Bu hamle, güncel olayların da etkisiyle farkındalık oluşturmak adına önemli bir etki yarattı.

Yaz aylarında insanların kendilerini dışarı atıp kapalı alanlar yerine açık alanlar tercih etmesini fırsat bilen Beyoğlu Sineması oluşturduğu bütçe ile Haziran ayının ortasında salon ve fuayenin tadilatına başladı. Bu tadilat kapsamında pasaj girişinde bulunan tabela değiştirildi. Gişenin bulunduğu merdiven bölümü, fuaye ve kafe alanlarında duvar ve tavanlar yeniden boyandı. Büyük fuayede bulunan uzun duvar ise arkadan aydınlatılan polikarbon kaplamanın üzerine yapılmış kült filmlerden replikleri içeren grafik çalışmayla diğer duvarlardan ayrıştırıldı.

Bunlar dışında başka yenilikler de söz konusu. Beyoğlu Salonu’nun duvarları bambaşka bir hikayeyi anlatmak üzere yeniden boyanacak. Şu anda altlık olması amaçlı siyaha boyalı. Yine Beyoğlu Salonu’na dijital olarak gösterime imkan tanıyan projeksiyon makinası takıldı. Bu sayede salonun gösterebileceği film seçenekleri ve imkanları oldukça arttı. Fuayenin ve dükkan olarak tanımlanan iki alanın farklı etkinliklere ev sahipliği yapabilmesi adına altlık olarak prizler arttırıldı ve kablosuz internet imkanı sunulmaya başlandı.
Bundan sonraki aşamada neler yapabileceğimizi düşünmek adına 17 Temmuz’da bir atölye çağırısı daha yapmıştık.

Bu atölyede;
Pera Salonu’nun ve fuaye’nin alternatif kullanımlarına yönelik fikirler üretildi. Sergi ve enstalasyon önerileri için açık çağrı yapılması, sürdürülebilir programlar oluşturmak adına farklı işbirlikleri yapılabilmesi üzerine konuşuldu.

Önümüzde hareketli bir bahar sezonu var. Eylül ayı içerisinde Suç ve Ceza Film Festivali gerçekleşecek. Devamında ise Film Ekimi başlayacak. Ek olarak farklı kuruluşlardan gelen festival önerileri değerlendiriliyor.

Biz, Herkes İçin Mimarlık olarak işbirlikleri kurarak Beyoğlu Sineması üzerine düşünmeye ve üretmeye devam edeceğiz. Siz de işletime yönelik fikirlerinizi, etkinlik önerilerinizi, aklınıza gelen her şeyi bizimle veya Beyoğlu Sineması ile paylaşabilirsiniz.

Bu sefer “Emek”lerimiz boşa gitmeyecek!

Beyoğlu Sineması’nı Yaşatma Projesi, İstanbul, 2013

Proje Muhatabı: Beyoğlu Sineması
Proje Yürütücüleri: Samim Magriso, Hayrettin Günç, Emre Gündoğdu, Alican İnal

İş Birlikleri;
Prodüksiyon: Sarraf Galeyan Mekanik
Metin Yazarlığı: Ozan Akyol, Özen Aydın
Fotoğraflar: Rehan Miskci

Videolar

youtube video