him-loader

Çıkma Rehberi

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: University students
Kiminle: UİOB 14
Ne zaman: 2017

2 Aralık 2017 Cumartesi günü Özyeğin Üniversitesi’nin evsahipliği yaptığı UİOB 14 (Ulusal İç Mimarlık Öğrencileri Buluşması) etkinliği kapsamında “Çıkma Rehberi” isimli bir atölye gerçekleştirdik. Atölye, yıkım, dönüşüm, yer değiştirme, eskime ve benzeri sebeplerle bir evden çıkan malzemelerin yeniden kullanım imkanlarının araştırılması hedeflenmekteydi.

Çalışmaya katılımcı 10 iç mimarlık ve mimarlık öğrencisi ile “Bir evden neler çıkar?” sorusuna 5N1K yöntemiyle cevaplar arayarak başladık. Ne, nasıl, neden, nerede, ne zaman ve kim sorularının her biri için post-it’lere yazılan yanıtları bir matris oluşturacak şekilde bir araya getirerek çıkma malzemelerin oluşma sürecini anlamaya çalıştık. Gerçek durumlarının yanında kurgusal hikayelerinin neler olabileceğine yönelik de fikirler veren bu matris atölyenin ikinci kısmı için bir altlık oluşturdu.

İkinci bölümde katılımcılar gruplara ayrıldı ve her grup bir sayfanın sol bölümde malzemeyi ve hikayesini tanıtan, sağ bölümde ise malzemenin yeni kullanımlarla dönüşebileceği biçimler üzerine düşünceler üretti. Bir yatay A4 kağıt üzerinde yapılan bu üretimlerin bir araya gelmesi ile gün sonunda çıkma rehberi adını verdiğimiz bir kitapçık oluştu. Çıkma malzemenin yeniden kullanım alternatifleri üzerine düşünmemizi sağlayan bu atölye, derneğin uzun süredir üzerine düşündüğü hurda ve çıkma malzeme kullanımı için modeller geliştirme yolunda fikirsel katkı sağlayan bir çalışma oldu.

Tüm atölye katılımcılarına ve organizasyonda emeği geçen başta OZUCAD (Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Kulübü) olmak üzere Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine teşekkür ederiz.

Atölye yürütücüleri: Begüm Sarışın, Emre Gündoğdu, Sarper Takkeci, Tarık Keskin

Atölye katılımcıları: Ezgi Bebek, Fulya Tanyel, Gizem Eren, Helin Elçiçek, İbrahim Yağız Altun, Merve Kuş, Muhammed Emin Yılmaz, Sevda Altuntop, Tunahan Baki Tokgöz, Yağmur Morçiçek

Çıkma rehberine buradan ulaşabilirsiniz.