him-loader

Çorum Çocuk Okuma Salonu

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: 14 yaş altı Çorumlu öğrenciler ve TEGV Çorum
Kiminle: TEGV Çorum
Ne zaman: 2014

Çorum TEGV öğrenim birimi ile İl Halk Kütüphanesi arasında yapılan görüşmeler sonucunda kütüphanenin 14 yaş ve altı çocuklar için kullanılan okuma salonunun yenilenmesine karar verildi. Nisan 2014’te Herkes İçin Mimarlık olarak bu salonun tasarım çalışmalarına başladık ve salonun yenilenmiş halinin açılışı 12 Haziran 2014 günü Çorum TEGV öğrenim biriminin sene sonu sergisi ile gerçekleşti.

Kütüphane binasının ikinci katında 100 metrekarelik bir alana sahip salonda, yükseltilmiş bir sahne oluşturulması, döşeme kaplamasının yenilenmesi, mobilyaların yenilenmesi ve yeni mobilyalar ile yüzeyler oluşturulması çalışmaları yapıldı. Ahşap paletler kullanılarak yapılan yükseltilmiş sahne, salonda çocuklar için rahatça kitap okuyabilecekleri, projeksiyondan yararlanabilecekleri, çeşitli oyunlar ve etkinlikler yapabilecekleri bir alan olarak düşünülerek, çocukların okuma salonunda daha keyifli vakit geçirmesini sağlamak amacı ile tasarlandı. Sahne ve tüm salonun yer kaplamasında ise karo halı kullanıldı. Sahnenin gerektiğinde ayrılabilmesi için bir perde yapıldı. Ayrıca başta sergileme olmak üzere farklı işlevlerde kullanılabilmesi için girişin sağ ve sol yanında kalan duvarlar ile orta kısma sarıya boyanan çesanlar monte edildi.

Salonda girişin sağında kalan pencerelerin önüne tasarlanan mobilya biriminde ve orta kısımda serbest olarak yerleştirilen birimlerde ham sunta üzeri minderlerle oturma grupları oluşturuldu. Mevcutta bulunan masaların ayakları uzatılarak yüzeyleri ham sunta ile değiştirilirken, sandalyelerin de kaplamaları yenilendi. Mevcut sıralı kitap raflarının ayakları boyanıp, tekli raf kutuları giriş kapısının sağına ve soluna yerleştirildi.

14 yaş ve altı çocuklar için mekanı daha ilgi çekici kılıp kullanımını artırmayı hedefleyen tasarımın uygulaması Çorum TEGV öğrenim biriminin bulduğu destekler ile gerçekleştirildi. 2014 yılında TEGV birimleri arasında birinci olarak ‘Süper Bir Fikir’ ödülünü alan projenin gerçekleştirilmesine yaptıkları katkılardan dolayı Sait Kömürcü, İzomarket-Nihat Keskin, Şeref Kaya, Asu Berk, Duranlar-Özkan Özbulut, Tanay Kısar, Dalyan Makine, Salih Sarıçimen, Arif Hikmet Kol, Serkan Beyaz, Özlem Kavakçı Taç, Alapala Makine, Arvelektrik-Osman Müftüoğlu, Recep Çelebioğlu, Ömer Akdağ ve Direnç Dalgıç’a Çorum TEGV öğrenim birimi ve Herkes İçin Mimarlık olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Herkes İçin Mimarlık olarak bizi Çorum’da en güzel şekilde ağırlayan ve projenin gerçekleşmesi için yoğun bir emek harcayan başta birim sorumlusu Serpil Çetin olmak üzere tüm Çorum TEGV gönüllülerine içtenlikle teşekkür ederiz.

Projenin kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

Projenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Proje Sorumluları: Alican İnal, Emre Gündoğdu, Merve Gül Özokcu