him-loader

Demir ve Ahşap Atölyeleri

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Herkes İçin Mimarlık üyeleri ve gönüllüler
Kiminle: Bulut Çelik ve Sönmez Mobilya
Ne zaman: 2014

Herkes İçin Mimarlık olarak malzeme işleme teknikleri üzerine bilgilenmek ve uygulamalarını deneyimlemek üzere başlattığımız atölye serisinin ilk ayağını 15-16 Şubat 2014 tarihlerinde gerçekleştirdik. Bu kapsamda dernek üyelerinin ve gönüllülerden oluşan 10′ar katılımcı ile 15 Şubat günü İstanbul Kurtköy’de Bulut Çelik firmasında kaynak ve spiral kesim atölyesi, 16 Şubat günü ise İzmir Çınarlı’da Sönmez Mobilya firmasında marangozluk atölyesi yapıldı.

Bulut Çelik firmasının tesislerinde gerçekleşen kaynak ve spiral kesim atölyesinde, öncelikle yetkililerden bu işlemlerde kullanılan aletler ve malzemeler hakkında bilgiler alındı. Bu işlemler sırasında alınması gereken güvenlik önlemleri üzerinde özellikle durulduktan sonra, firma yetkilisi Hayri Bulut’un sabırlı ilgisi ve bilgilendirmesi ışığında tüm atölye katılımcıları kaynak ve kesme denemesi yaptı. İşlemlerin yerinde görülmesi, soruların birebir malzemeler ve işlemler örneklendirilerek cevaplanmasının yanısıra, her katılımcının bizzat yaptığı denemeler konunun daha iyi anlaşılması noktasında faydalı oldu.

Sönmez Mobilya firmasında gerçekleştirilen ahşap işlerinde ve mobilya yapımında kullanılan teknikleri ve öğrenmek ve araçları tanımak amaçlı atölyede ise, firma sahibi Yaşar Sönmez tarafından plakaların vida ve birleştirme parçalarıyla tutturulduğu basit bir sıra yaparak bir araya getirme yöntemlerine dair detaylı bilgi verildi. El aleti olarak kullanılan, dekopaj ve sunta kesim aletlerini öğrenen katılımcılar, alınması gereken güvenlik önlemlerini hakkında bilgi aldılar. Atölyedeki daha büyük makinalara çalışma sırasında dikkat edilmesi gereken noktalara dair bilgiler edinildi. Yaşar Sönmez ayrıca çıraklık döneminden bugüne kadar biriktirdikleri ile işin yürütülmesi, insan ilişkileri gibi konularda da yorulmadan deneyimlerini aktardı.

İleride yapılacak çalışmalar için imkanlarının bize açık olduğunu belirten ve ziyaretlerimiz sırasında ilgilerini eksik etmeyen Bulut Çelik ve Sönmez Mobilya’ya sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Atölyelerin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Videolar

vimeo video