him-loader

Firar et! Kendine Yer Edin, Yer Aç

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: High school students
Kiminle: SALT Yorumlama ve 2. İstanbul Tasarım Bienali
Ne zaman: 2014

2. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında SALT Yorumlama ile beraber düzenlenen “Firar et! Kendine Yer Edin, Yer Aç” atölyesi 28 Kasım Cuma günü Salt Galata’da gerçekleştirildi.

Öncelikle atölye katılımcısı Yeni Levent Lisesi’nden 20 öğrenciye Galata Rum Okulu’nda devam etmekte olan II. Tasarım Bienal’indeki Herkes İçin Mimarlık’ın “#occupygezi architecture” işi ile ilgili aktarım yapıldı. Kriz anı/olağanüstü hal mimarisi, mimarsız mimarlık üzerine tartışıldı. Daha sonra Salt Galata’ya gelen öğrencilere verilen çizgi öykü/senaryo aracılığıyla atölye kurgusu aktarılarak gazete, inşaat teli, ip gibi malzemelerle kendi yaşam alanlarını yaratmaları, çevreyle ve birbirleriyle ilişki kurmaları istendi. Çizgi öyküde, bir grubun ani bir etki altında kalarak kaçmaya başlaması ve akabinde sığındığı bir park betimleniyordu. İlk aşamada, parkı temsil eden 3 maket ağaç üzerinde çalışan 3 farklı grup ellerindeki malzemelerle kendilerine sığınacakları yaşam alanlarını üretmeye başladılar. Sonrasında kendi birimleri ve ortak alanların ağaç üzerindeki ilişkilerini de kurmaları istendi. Atölyenin son aşamasında ağaçlar bir araya getirilerek mekansal birleşimleri üzerine çalışıldı.

Kamusal bir alanı başkalarıyla beraber kendileri için bir yaşam alanı örerek sorgulayan öğrenciler, bir arada çalışmayı ve elleriyle düşünmeyi de deneyimlemiş oldular. Tüm katılımcılara heyecanları için teşekkür ediyoruz.

Atölye Yürütücüleri: Alican İnal, Merve Gül Özokcu, Oğulcan Öztunç ve Yağmur Kutlar

Videolar

vimeo video