him-loader

Gezici Kitaplık

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Üniversite öğrencileri
Kiminle: Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Ne zaman: 2013

“Gezici Kitaplık” atölyesi, Herkes İçin Mimarlık adına Yelta Köm, Elif Tan, Canan Erten ve Emre Gündoğdu’nun katılımıyla 1-3 Mart 2013 günleri arasında Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencileri ile yapılan atölyede Proje 2 dersinin teması olan ‘Taşrada Tekinsizlik Halleri’ temasının, kent içinde gezici bir kitaplık tasarlanması üzerinden tartışılması hedeflendi. Bu bağlamda, bilgi nedir, bilginin dağılımı, bilginin uçuçuluğu vb. kavramlar üzerine beyin fırtınasıyla başlayan atölyenin ilk gününde öğrenciler atölye öncesinde bireysel olarak yaptıkları gezi rotası çalışmalarını ikişer dakikalık sürelerde sundular. Gün sonunda ise öğrenciler, ertesi güne ortak bir rota ve yapacakları gezici kitaplık tasarım anlayışı geliştirmek üzere gruplara ayrıldılar.

Atölye çalışmalarının yoğun olarak devam ettiği ikinci günde, grupların düşüncelerini sunduğu üç değerlendirme toplantısı yapıldı. İlk değerlendirmede gruplar ortaklaşa oluşturdukları rotaları ve kent üzerine – gezici kitaplık özelinde – geliştirdikleri sözlerini sundular. İlk değerlendirmenin sonunda 2 saatlik serbest çalışma sürecine geçildi. İkinci değerlendirmede gruplar tasarımlarını geliştirerek mekansal boyutta önerilerini plan, görünüş, maket vb. mimari anlatım teknikleriyle ifade ettiler. Yapılan ikinci değerlendirmelerin ışığında tasarımlarını derinleştiren gruplar gün içindeki son sunumda projelerini hem teknik çizimler ve şematik anlatımlarla, hem de 1/ 5 ve 1/10 ölçekli maketlerle anlattılar.

Atölyenin son günü gruplar çizimlerinin ve maketlerinin son hallerinin yanında ilk gün yapılan tartışmalarda oluşturdukları ve ertesi gün derinleştirdikleri “kent için oluşturdukları sözler” ışığında hazırladıkları fanzinlerin sunumunu gerçekleştirdiler. “Gezici Kitaplık” atölyesi 3 günlük bir sürede hem tartışmalar hem de sürekli üretimler ve üretimler üzerinden geri dönüşler alma yoluyla 1. sınıf öğrencilerine yoğun ve verimli atölye süreci yaşattı. Atölyeyi gerçekleştirmemizi sağlayan ve misafirperverliğini eksik etmeyen tüm Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü ailesine teşekkür ederiz.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.