him-loader

Görünmez | 5. Yıl Buluşmaları

Etkinlikler
Paylaş:

Kiminle: Studio-X İstanbul
Ne zaman: 2017

“Görünmez” temalı 5. yıl etkinliklerimiz kapsamında Ocak-Nisan ayları boyunca Studio-X İstanbul’un ev sahipliği ile bir buluşma serisi gerçekleştirdik. Mimarlık, sosyoloji ve sivil toplum alanından konuşmacıların yer aldığı seri beş buluşmayı içerdi. Çeşitli üretim, emek süreçlerini ve ilişkilerini hep beraber düşündüğümüz buluşmalar; konuşmacı sunumları ve ardından soru-cevap, düşünce paylaşımı şeklinde iki bölümden oluştu.

21 Ocak’ta, emeğin ne olduğu, olabileceği, görünmezliği, iş ve eylem ile ayrışımı, kolektif birliktelik ile kesişimi gibi konuları konuşmaya davet ettiğimiz Mimarlık Tarihçisi Akademisyen Prof. Dr. Bülent Tanju’nun katılımı ile “Emek” başlıklı başlangıç buluşmasını gerçekleştirdik.

7 Şubat’taki “Kolektif” başlıklı ikinci buluşmada Sosyolog Akademisyen Begüm Özden Fırat konuyu kavramsal açıdan ve örneklerle besleyerek ele alırken, Mimar Akademisyen Senem Doyduk üyesi olduğu Mimar Meclisi’nin yaklaşımı üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

7 Mart’ta, “Gönüllülük” başlığı ile gerçekleşen buluşmada Akademisyen Alper Akyüz ve sivil toplum alanında aktif çalışmalar yürüten Mehmet Alper Şentürk gönüllü emeğini, motivasyonunu, verimliliğini ve ekonomisini kavramsal açıdan ve saha deneyimleri üzerinden örneklerle tartıştı.

30 Mart’taki “Ertesi Günün Emeği” başlıklı buluşmada Sosyolog ve Sanat Akademisyen Pelin Tan ve Mimar Hayriye Sözen mimarlıkta emek ve iş meselesi üzerine bir sunum yaptılar.

11 Nisan’da sosyolog ve akademisyenleri içeren bir konuşmacı ekibi ile gerçekleşen “Gözden Kaçmasın” başlıklı son buluşmada, Bahtiyar Mermertaş, Dijan Özkurt, Egemen Yılgür, Elif Demirkaya, Murat Arpacı, Serhat Arslan ve Sibel Yardımcı Türkiye’nin farklı yerlerinden ve sinemadan derledikleri örneklerle mekânın nasıl tekrar tekrar üretilip yeniden anlamlandırıldığını tartıştılar.

Konuşmalar, fikir paylaşımları ve tartışmalar ile oldukça besleyici geçen buluşmalar hakkındaki blog yazılarına ve ses kayıtlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Emek

Kolektif

Gönüllülük

Ertesi Günün Emeği

Gözden Kaçmasın