him-loader

Güllü Açık Derslik ve Oyun Parkuru

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: Güllü İlk ve Ortaokulu öğrencileri
Kiminle: Brokoli Topluluğu, Cut Paper Topluluğu
Ne zaman: 2017-2018
Blog: https://gulluokulu.tumblr.com

Kasım 2017 – Temmuz 2018 tarihleri arasında İstanbul Okan Üniversitesi Brokoli Topluluğu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Cut Paper Topluluğu ile birlikte Uşak Eşme Güllü Köyü İlk ve Ortaokulu için bir açık derslik ve oyun parkuru projesi gerçekleştirdik. 120 öğrencinin okuduğu okulun bahçesi için yapılan proje, bireysel ve kurumsal 96 destekçiyi biraraya getirerek bugüne kadar yaptıklarımız arasında kaynağın en geniş katılımla sağlandığı iş olarak anlamlı bir yere sahip oldu.

Güllü için çalışmalara, Atıl Köy Okulları Ovakent Projesi’nin katılımcılardan olan ve Güllü’de resim öğretmeni olarak görev yapan Betim Bülbül’ün çağrısı üzerine başladık. 21 Kasım’da açık derslik, eski lojmanın atölyeye dönüştürülmesi, oyun alanlarının iyileştirilmesi gibi birkaç istek için yerinde incelemelerde bulunmak için yaptığımız keşif gezisi ile başlayan süreç, 9 Mart’ta Eşme İlçe Milli Eğitim Müdürü ile de görüştüğümüz ikinci keşif gezisi ile devam etti. 2017 yılından beri 12 dönümlük okul bahçesinde yer alan okul binasının depreme karşı çürük raporu alması dolayısı ile öğrenciler eski belde belediye binasında eğitimlerine devam etmekteler. Ancak hala bu bahçeyi de kullanan öğrencilerin, açık havada yapacağı derslerde kullanması ve oyun birimlerinin artırılması amacı ile, projenin yıkılıp yeniden yapılacak okul binasından uzakta kalan bahçe köşesinde yapılmasına karar verildi.

Keşif gezileriyle eş zamanlı olarak, daha önceki işlerimizde tanıştığımız ve fiziksel olarak uygulanacak bir tasarım yapmak niyetinde olan Brokoli ve Cut Paper topluluklarından mimarlık öğrencisi arkadaşlarımızla konuşarak bu projeyi birlikte yürütme kararı aldık. Eski bir katılımcımızın daveti üzerine başlaması ve farklı okullardan 2 öğrenci grubunu bir araya getirmesi de bu işin öne çıkan ayrı özelliklerinden oldu.

Kısa süreli keşif gezilerinden sonra, 14-15 Nisan tarihlerinde bu sefer Brokoli ve Cut Paper’ın da katılımı ile kapsamlı bir keşif atölyesi gerçekleştirerek tasarım çalışmalarına başladık. Okul öğrencileri ile açık derslik ve oyun parkurunun yapılacağı çamlık alanda, bahçenin 1/200 ölçekli maketi üzerinde bahçeye dair fikirlerini serbest bir şekilde ifade etmelerine yönelik bir çalışma ile başlayan atölye, bahçe ve lojman binasının rölövesinin alınması, köyün gezilmesi, köylülerle daha geniş ölçekli tanışma, okul bahçesi hakkındaki görüşlerin alınması, yazın yapılacak uygulama çalışmaları için ihtiyaçların nasıl karşılanabileceğine dair görüşmeler yapılması gibi çalışma ve temaslar ile devam etti. Açık derslik ve oyun parkuru haricinde eski lojmanın köy müzesine dönüştürülmesi, atölye sırasında da denk geldiğimiz düğün gibi organizasyonlar için okul bahçesinin daha verimli düzenlemesi gibi istekler de bu temaslarda dile getirildi. Bu iki günün sonunda tasarım ve uygulama aşamalarının takvimini de kararlaştırdık. Atölye sonrasında hazırladığımız fanzini buradan inceleyebilirsiniz.

Keşif atölyesi sonrasındaki tasarım çalışmalarına internet üzerinden düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz toplantılar ile devam ettik. Başlarda herkesin hem açık derslik hem de oyun parkuru için görüşlerini eskizlerle paylaştığı bu toplantılarda genel yerleşim kararları aldıktan sonra görev paylaşımı yaparak tasarımları geliştirmeye devam ettik. Bu kararlar açık dersliğin yaklaşık 1 metrelik seti kullanarak bir kademelenme oluşturması ve gölge ihtiyacı için daha ağaçlık olan tarafa konumlaması ile oyun parkuru setlerinin ağaçların arasında, ağaçları referans olarak kullanabilecek şekilde yerleşmesi oldu. Haziran başında tasarımları bütçelendirme yapabilecek noktaya getirdikten sonra, bir kitapçık oluşturarak kaynak arama süreçlerine hız verdik. Ürettiğimiz kitapçığı buradan inceleyebilirsiniz.

Uşak, İstanbul, İzmir ve Ankara’da firmalar ve kişilerle görüşmeler yaparak yürüttüğümüz kaynak arayışı sonucunda projeyi gerçekleştirebileceğimiz miktarda kaynağa ulaştık ve 18-27 Temmuz tarihleri arasında uygulama atölyesi için tekrar Güllü’ye gittik. İlk gün köyde kalacağımız eve ve çalışmalar sırasında lojistik merkezimiz olarak kullanacağımız yemekhane binasına yerleştik. İlk 4 gün tasarımların uygulama detaylarının şekillendirilmesi, köyden ve Eşme’den ihtiyaçlarımızın temin edilmesi çalışmaları yaptık. Uygulama detaylarını kağıt üzerinde ve bilgisayarda çalışmanın yanı sıra, aletler ve 41. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’dan gelen bir miktar ahşap ile denemeler yaparak, aletleri ve malzemeleri deneyimlerek geliştirdik. Bu ahşaplar 41. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da Assemble ile birlikte yine Güllü için oturma birimleri ürettiğimiz “Yapı Unplugged” atölyesinden artan malzemelerdi.

Tütün tarlasında köylülerle birlikte tütün kırdığımız ve Denizli’ye bağlı komşu Güney İlçesi’ndeki Güney Şelalesine giderek verdiğimiz bir günlük aradan sonra atölyenin ikinci kısmı Ulusal Ahşap Birliği’nin desteği ile temin ettiğimiz empenye ahşapların köye ulaşması ile devam etti. Ahşapların gelmesinden sonra hazırladığımız detaylara göre gerekli ölçü ve biçimlerde kesme ve birleştirme işlemleri yaparak birimleri çamlığa götürmeye hazır hale getirdik. İlk önce oyun parkuru setlerinin parçalarını sahaya indirdik ve setlerini yerlerinde birleştirdik. Konumlarını belirledikten sonra her ayağın altına çukur kazdık ve ayakların suyla ilişkisini kesmek için beton pabuçlar döktük. Ardından gerekli yan bağlantıları da monte ederek setlerin strüktürlerini sağlamlaştırdık. Oyun parkuru için yaptığımız bu işlemleri açık derslik için de tekrarlayarak her iki birimi de alana yerleştirdik. Aralarında bir boşluk kalacak şekilde yerleşen açık derslik ve oyun parkuru, birbirlerine hizalı ve karşılıklı şekilde konumlanarak aradaki alanı da odak olarak tanımlamış oldular. Yerleşmeden sonra oyun parkuru ve açık dersliğin üst yüzey parçalarının montajı, parkurda basamak, merdiven ve ipler ile ağlarla oyun yüzeyleri oluşturulması, zımpara ve macun çekilmesi işlemlerini tamamlayarak 27 Temmuz akşamında atölyeyi tamamladık. Son akşamımızda kanlı ay tutulmasını izleyerek bir kutlama yemeği yaptıktan sonra ertesi gün Güllü’den ayrıldık.

Bu projenin gerçekleşmesini sağlayan başta Betim Bülbül olmak üzere tüm öğretmen ve idarecilere, uygulama atölyesi sırasında yemeklerimizi yapmanın yanı sıra içtenlikle yardımcı olan Gülsüm Abla’ya, bizi sıcak bir şekilde ağırlayıp, malzemeyle alet desteği sağlayan Güllü halkına ve 5 lirasından 500 lirasına kadar küçük büyük tüm katkılarının önemini bir kez daha hatırlatıp Güllülü çocukların hayallerinin gerçekleşmesini sağlayan tüm destekçilere teşekkür ederiz.

Tüm sürecin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Günlük olarak tuttuğumuz blogu ise buradan okuyabilirsiniz.

Proje katılımcıları:

Altıner Yıldırım, Arya Çakır, Betim Bülbül, Büşra Kayalar, Cihan Gencal, Deniz Pınar Ay, Eda Akkaya, Efecan Soysal, Emre Gündoğdu, Esra Ergün, Fırat Altundağ, İbrahim Emre Erkek, İdil Çubukgil, Melih Yavuz, Sergen Kara, Serkan Yavuz, Utku Karakaya, Yuvacan Atmaca

Destekçiler:

Adem Ergün, Ahsen İnce, Aleyna Lois Erhal, Ali Artun, Ali Durmuş, Ali Gönen, Ali Rıza Bayrak, Alligator Boya, Altıner Yıldırım, Arya Çakır, Behçet Elbistanlı, Beliz Büşra Şahin, Betim Bülbül, Beyza Özufacık, Binnaz Günay, Büşra Kayalar, Canan Erten, Cansu Kayataşı, Cemre Akman, Cengiz Tokgöz, Cihan Gencal, Çiçek Gezgen, Deniz Atak Özçubukçu, Deniz Pınar Ay, Didem Sağlam, Dilan Doğanöz, Dilşah Yüce, Eda Akkaya, Elif Başak Kuzey, Emel Demirpolat, Emre Gündoğdu, Enes Kaya, Erdem Üngür, Esra Akbalık, Esra Arslan, Feyza Çınar, Fırat Altundağ, Furkan Emre Baskın, Gökçen Karaman, Gözde Yıldız, Güllü Okulu öğretmenleri, Gülseren Aka, Gülsüm Abla ve ailesi, Halidun Şenkal, Halis Abi, Hasan Abi, Hayrettin Günç, İbrahim Emre Erkek, İdil Çubukgil, İlker Gündoğdu, İsmail Alkan, Kader Akyüz, Kazım Erdem, Kerem Şapçı, Ladin Ergun, Lena Çuha, Maya Türkmen, Mehmet İnel, Meltem Yazıcıoğlu, Melih Yavuz, Merve Gül Özokcu, Mihriban Duman, Mina Öner, Mine Erdoğan, Mustafa Abi, Nazlı Çetin, Nurefşan Özer, Önder Çakıoğlu, Özgür Atlagan, Özlem Özer, Pervin Hazan Yağcı, Rıza Abi, Rüştü Salim Sarp, Sarper Takkeci, Serkan Yavuz, Seray Hacer Çağlar, Sevencan Filiz, Sima Öner, Sergen Kara, Sultan ve diğer çocuklar, Şeref Alpago, Şeyma Sarıbekiroğlu, Teoman Ervansel, Tijen Yıldırım, Tutku Türkü İnel, Türkan Ervansel, Ulusal Ahşap Birliği, Utku Karakaya, Üzeyir Abi, Yalçın Abi, Yasemin Cennet Sünbül, 41. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, Yılmaz Abi, Yudum Kantarlı, Yuvacan Atmaca, Zeynep Kuban

Videolar

vimeo video
youtube video
youtube video
youtube video
youtube video