him-loader

Kadın ve Çocuk Mekanları II

Kadın ve Çocuk Mekanları
Paylaş:

Kim için: Tokat Ayvalı ve Ormandibi köyü kadın ve çocukları
Kiminle: AÇEV, AÇEV çalışanları ve gönüllüleri, üniversite öğrencileri, yerel ustalar, köylü kadın ve çocuklar
Ne zaman: 2015
Blog: https://tokatkadinvecocukmekanlari.tumblr.com

2014 yılından beri AÇEV ile beraber Tokat’ın 5 köyünde gerçekleştirdiğimiz ‘Kadın ve Çocuk Mekanları Projesi’ kapsamında 23-28 Haziran 2015 tarihlerinde Tokat’ta tasarım ve uygulama atölyeleri gerçekleştirdik. Atölyeler dahilinde tasarımlarına ocak ve şubat aylarında AÇEV’in İstanbul ofisinde başlanan Ayvalı ve Ormandibi projelerinin uygulamaları gerçekleştirilirken, Akın ve Güryıldız köyleri için yerinde tasarım çalışmaları yaptık.

Ayvalı ve Ormandibi köyleri için AÇEV’in İstanbul merkez ofisinde 31 Ocak ve 7 Şubat tarihlerinde iki tasarım toplantısı ile başlayan çalışmalar, 10 Şubat günü yapılan sunumlarla devam etti. Farklı okullardan 15 üniversite öğrencisinin 2li ve 3lü gruplar halinde ürettiği tasarımlar 13-14 şubat tarihlerinde köylere gidilerek mekanların sahibi olacak kadınlardan geri dönüşler alındı.

Daha önceden tasarım çalışmalarında yer alan ve ilk kez projeye dahil olan farklı okullardan 9 üniversite öğrencisi haricinde derneğimizden 8 üyenin katıldığı 23-28 Haziran arasındaki ziyarette ise, ilk önce Akın Köyü’ne giderek eski okul lojmanın ikinci katında tasarıma yönelik fikirler geliştirdik. Daha önceki keşif çalışmalarında köydeki kadınların istekleri doğrultusunda geliştirilen fikirler üzerine, akşam Tokat merkezde de çalışmaya devam ettik. Atölyenin ikinci gününde sabahtan 2014 kasım ayında uygulaması biten Keşlik köyündeki kadın ve çocuk mekanı ziyaret edip, sonrasında Güryıldız köyüne geçerek Akın’daki gibi tasarım çalışmaları gerçekleştirdik. Köylerde zaman geçirerek yerinde başlayan bu tasarım çalışmalarını önümüzdeki günlerde sonuçlandırıp, her iki köye uygulama için tekrar gideceğiz.

Atölyenin üçüncü günü Zile’ye bağlı çalıştığımız en uzak köy olan Ayvalı’da, projeye özel tasarlanan mobilyaları montajlayıp, iç mekanda düzenlemeler yaptık. Değişken kullanıma imkan sağlayan hareketli dolap, masa ve oturakların uygulandığı Ayvalı’da çocuklar için de farklı kademelere sahip yükseltilmiş bir ahşap döşeme ürettik. Çalışmalara bir gün ara verip Tokat şehir merkezini ve Ballıca Mağarası’nı gezdiğimiz atölyenin beşinci gününde Almus ilçesine bağlı Ormandibi köyüne giderek zemin döşemesi tamiratı ve boyama gibi uygulama çalışmaları gerçekleştirdik. Eksik kalan uygulama çalışmaları ve mekan yerleşimi ise köyden ustalar ve AÇEV ekibi tarafından atölyeden dönüldükten sonra tamamlandı.

Atölye boyunca güncel paylaşımlar yaptığımız blog sayfasına bu adresten ulaşabilirsiniz. Sürecin fotoğraf albümüne ise buradan ulaşabilirsiniz. Proje kitapçığına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yıl sonuna kadar kalan iki köydeki (Akın ve Güryıldız) çalışmaları da tamamlamayı hedeflediğimiz projede, ilk günden beri bizi en sıcak şekilde ağırlayan proje ortağımız AÇEV’e, proje destekçilerine, proje için emek veren tüm katılımcılara ve köylülere içtenlikle teşekkür ederiz.

Atölye katılımcıları: Aladdin Eraslan, Ali Gökaslan, Atahan Sevdi, Beliz Kalkan, Burak Yıldırım, Burçak Oto, Cansu Saka, Ceren Bek, Ceren İlter, Demet Yıldırım, Dilara Kara, Emre Gündoğdu, Emine Kuzutürk, Ercan Mutlu, Ezgi Şen, Gülsemin Akay, Hilal Acar, Kadriye Sipahioğulları, Merve Gül Özokcu, Merve Güzel, Nail Çekiç, Sarper Takkeci, Şizen Türkal, Umman İrice, Yasemin Sünbül, Zeynep Betül Tağ, Zeynep Zeren ve Akın, Güryıldız, Keşlik, Güryıldız ile Ormandibi köylüleri

 

Videolar

vimeo video