him-loader

Kadın ve Çocuk Mekanları III

Kadın ve Çocuk Mekanları
Paylaş:

Kim için: Tokat Akın ve Güryıldız köyü kadın ve çocukları
Kiminle: AÇEV, AÇEV çalışanları ve gönüllüleri, üniversite öğrencileri, yerel ustalar, köylü kadın ve çocuklar, yerel gönüllüler
Ne zaman: 2015-2016
Blog: https://tokatkadinvecocukmekanlari.tumblr.com

2014 yılından beri AÇEV ile beraber Tokat’ın 5 köyünde gerçekleştirdiğimiz ‘Kadın ve Çocuk Mekanları Projesi’ için 16-17 Ocak 2016 tarihlerinde tekrar Tokat’taydık. 2015 Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz uygulama ve tasarım atölyesi sırasında yerinde tasarım çalışmalarına başladığımız Güryıldız ve Akın köylerine giderek projenin son uygulama çalışmalarını gerçekleştirdik.

Ziyaretimizin ilk günü Güryıldız köyündeydik. Kasım ayında görüştüğümüz ustaların başladığı çalışmaları yine ustalarla beraber tamamladık. Atıl anaokulu binasının dönüştürüldüğü projede, binanın en büyük odası kadınların toplantı ve eğitim amaçlı kullanacağı şekilde düzenlendi. Bu odanın yanındaki küçük oda ise kadınların dinlenebileceği, çocukların da çalışma ve oyun oynayabileceği şekilde tasarlandı. Odanın duvarlarına farklı yüksekliklerde monte ettiğimiz kancalara ipler gererek hem oda hacmini hareketlendirmeyi hem de bu iplerin sergi, oyun amaçlı kullanılmasını amaçladık. Bu oda ile eski depo arasındaki duvarı delip bir tünelle geçiş sağlayarak çocuk oyun alanını büyüttük. Tünelle geçtiğimiz oda için üretilen farklı boyutlardaki minderleri, çocukların odayı istedikleri şekilde değiştirmelerine imkan verecek öğeler olarak düşündük. Toplantı ve çocuk odasında bulunan iç dolaplar raflar eklenerek depolama hacmi işlevlerini devam ettirdi. Eski pencereleri koruduğumuz yapıda yıpranmış döşemeyi değiştirip, çatı ve elektrik ile su tesisatını onardık. Nispeten küçük bir yapı olduğu için ısıtma için eskiden olduğu gibi soba kurulmasını tercih ettik.

İkinci gün ise Akın köyüne gittik. Akın’da faal durumdaki köy okulunun yanında atıl durumda bulunan lojmanın yapısının ikinci katının bir bölümü kadın ve çocuklar için tahsis edilmişti. 3 odadan oluşan bu bölümde mutfak olarak kullanılan odanın işlevini değiştirmeyerek, duvar boyunca oturma ve depolama hacimleri sağlayan bir sedir tasarladık. Mutfağın yanında bulunan odayı kadınların toplantı ve eğitim amaçlı kullanımı için düzenledik. Son oda ise çocukların oyun ve çalışma alanı olarak düşünüldü. Çocuk odası için üretilen farklı boyutlardaki demir kutuların bazı yüzeyleri osb, pleksi ve ip ile kapladık. Kutular bir araya gelerek bir oyun tüneli oluşturmanın yanısıra, üst kısımlarındaki osb kaplama, hamak gibi yüzeylerle çocuklar için ek bir kullanım alanı ortaya çıkardı. Bu yapıda da döşeme yenileme, çatı, elektrik ve su tesisatı tamiratları gerçekleştirdik. Yapının ısıtma sorununu kat kaloriferi ile çözdük. Her iki yapının da odalarının küçük olmasından dolayı, önceki projelerdeki gibi oturma ve depolama birimleri, masalar gibi elemanları taşınabilir şekilde tasarladık.

Toplam 5 köyde 20 ay süren ‘Kadın ve Çocuk Mekanları Projesi’nin ilk gününden itibaren samimi bir işbirliği yürüttüğümüz başta Emine Kuzutürk ve Gülsemin Akay olmak üzere tüm AÇEV ailesine, köy ziyaretlerimizde bize eşilk eden Keşlik köyü muhtarı ve müzisyen Şükrü Yıldız ile Bekir Abi’ye, ahşap işlerinde beraber çalıştığımız Duran Usta’ya ve köylerde bizi en sıcak şekilde ağırlayan başta kadınlar olmak üzere herkese teşekkür ederiz.

Proje kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz. Sürecin fotoğraf albümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Proje ve Uygulama Ekibi: Burak Yıldırım, Beliz Kalkan, Ceren Bek, Emre Gündoğdu Merve Gül Özokcu, Merve Güzel, Sarper Takkeci, Şizen Türkal, Yasemin Sünbül

Videolar

vimeo video