him-loader

Kent Mobilyası

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Üniversite öğrencileri
Kiminle: Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Ne zaman: 2014

“Kent Mobilyası” atölyesi, Herkes İçin Mimarlık adına Sarper Takkeci, Ceren Bek, Elif Çak ve Yelta Köm’ün katılımıyla 28 Şubat-2 Mart 2014 tarihlerinde Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencileri ile yapılan atölyede öğrencilere verilen alanlar içerisinde kentsel potansiyelleri değerlendirerek kente dair fikirler üretmeleri istendi.

Atölye çalışması iki gün boyunca yoğun olarak devam etti. Öğrenciler bir yandan alana dair gözlemlerini sunarken diğer yandan alana dair mimari üretimler yaptılar. Atölyenin ilk gününde öğrencilere Herkes İçin Mimarlık sunumu yapıldı, sunumun ardından daha önce öğretim görevlileri ile ortak verilen kararlar eşliğinde öğrencilere çalışma alanları dağıtıldı. Bu alanlarda gözlem yapmaları, kendi keşfettikleri kamusal bir problemle cevap arayan fikirler üretmeleri istendi. Toplam dokuz alanda üçlü gruplar halinde çalışan öğrenciler, daha sonrasında sunum yaparak fikirlerini herkesle paylaştı. İlk günün sonunda öğrencilerden maket yapmaları istendi, çoğunluğu birinci sınıf öğrencisi olan öğrencilere izohips eğrileri ve arazi maketi yapılması hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldı. Öğrenciler ertesi sabaha kendi alanlarının maketlerini yapmış ve maket üzerinde de müdahaleler yaparak proje sürecini ilerletmişlerdi. Gün boyunca masa kritikleri ile çalışma devam etti. Üçüncü gününün sabahına öğrencilerden, maketlerinin yanı sıra izometrik çizimler yapmaları ve bir fanzin içerisinde tüm projelerini anlatılması istendi.

Atölyenin son günü üretilen dokuz fanzinin ve projelerinin son halinin sunumlarını gerçekleştirdiler. “Kent mobilyası” atölyesi 3 günlük bir sürede hem tartışmalar hem de sürekli üretimler ve üretimler üzerinden geri dönüşler alma yoluyla 1. sınıf öğrencilerine yoğun ve verimli atölye süreci yaşattı. Atölyeyi gerçekleştirmemizi sağlayan, misafirperverliğini eksik etmeyen ve bizi bu sene ikinci kez davet eden tüm Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne teşekkür ederiz.