him-loader

Kolaj Oyun Atölyesi

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: İlkokul Öğrencileri
Kiminle: İBBŞT 33. Çocuk Şenliği, Okan Üniversitesi Brokoli Topluluğu
Ne zaman: 2017

İBBŞT 33. Çocuk Şenliği kapsamında 21 Nisan 2017 günü Okan Üniversitesi Brokoli Topluluğu ile birlikte Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde “Kolaj Oyun” isimli bir atölye gerçekleştirdik. Zeynep Kamil İlkokulu 2-A Sınıfı’ndan 15 öğrenci ile beraber çalıştığımız atölyede, şehir tiyatrolarının eski oyun afişlerinden yola çıkarak, yeni kolaj-oyunlar yazıp, yazılan hikayeleri birlikte tasarladığımız dekorlar önünde sahneledik.

Atölye, hep beraber İBBŞT’nin eski oyun afişleri üstünden oyunların hikayelerini tahmin etme çalışması ile başladı. Afişlerden anlaşılan hikayeleri tahmin ederken afişlerin tasarımlarının nasıl olduğu, tasarımlar üzerinden ne anlatmak istediklerini konularına dikkat çekmeye çalıştık. Afişlerdeki karakterlerin kim olduğu üzerine tartışıldı.

Daha sonra, üç gruba ayrılarak toplanan tüm afiş ve broşürlerden yeni hikaye üretimine başlandı. Bu aşamada, yeni bir oyunda ya da paralel bir evrende, seçilen oyun afişindeki baş karakter ile, başka bir oyundaki yan karakterin bir araya geldiklerinde oluşacak yeni durumlar hayal edilerek, kolaj-hikayeler kurgulandı. Gruplar hikayelerini, afiş ve broşürlerden kestikleri karakterler ile yaptıkları kolajlar yoluyla birer altlık üzerinde aktardılar. Kolaj çalışması bittikten sonra hikayeler diğer gruplara anlatıldı.

Hikaye oluşturma kısmından sonra atölyenin son aşaması olan dekor yapımına geçildi. Salonun fuayesinde mukavva kartonlar, kumaşlar, renkli kağıtlar, ipler vb. malzemelerden her grup senaryoları için gereken fiziki mekanları, kıyafetleri ve araçları üretti. Dekor üretimini takiben, grupların yaptığı kısa prova sonunda, grupların yazdığı “İyi Saray, Kötü Saray” “Macbeth’in Kötülükleri” ve “Gizemli Dünya” oyunları atölye katılımcıları tarafından sahnelenerek atölye sona erdi.

5 yıl önceki şenlikte gerçekleştirdiğimiz “Olay Mahali” atölyesinden sonra tekrar keyifli bir atölye yapmak için bizi davet eden şenlik koordinatörü Derya Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na teşekkür ederiz.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye katılımcıları:

  • Herkes İçin Mimarlık: Elif Tan, Emre Gündoğdu
  • Brokoli Topluluğu: Arya Çakır, Cihan Gencal, Hazal Yaren Şener, İbrahim Emre Erkek, Önder Çakıoğlu, Selda Oğuz, Sena Özen
  • Zeynep Kamil İlkokulu 2-A Sınıfı öğrencileri

Videolar

vimeo video