him-loader

Leke|Siz Atölyesi

Etkinlikler
Paylaş:

Kim İçin: Üniversite öğrencileri
Kiminle: Bademlik Tasarım Festivali
Ne zaman: 2015

23-26 Nisan 2015 tarihlerinde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Bademlik Tasarım Festivali’ndeydik. Bu senenin teması olan “leke”yi herkesin kendine göre yorumladığı festivalde birbirinden farklı 10 atölye grubu vardı. Atölye yürütücüleri, katılımcılar ve organizasyon ekibi ile birlikte gerçekleştirilen ortak tema tartışması ile güne başladık. Herkes İçin Mimarlık olarak, bize gelen atölye teması üzerine gerçekleştirdiğimiz tartışmalar üzerinden genel olarak “leke nedir?” sorusuyla tartışmaya başladık ve ortak tartışmalar ilk gün boyunca devam etti. 3 günlük atölye çalışması boyunca, leke kavramını ele alma biçimi üzerine tartışmalar, gündelik hayattaki lekeleri avlamak, mekanda lekeleri toplamaya devam etmek ve süreç boyunca bunları belgelemeye yönelik bir süreç izledik. 1. gün, lekeyi olumlu ya da olumsuz olarak sınıflamadan, lekeleri olduğu gibi gözlemlemeye yöneldik. Bu tartışmaları permakültür üzerinden ele aldık ve permakültürün 3 etik ilkesine göre tasarım prensipleri üzerinden örneklerle tartıştık. Gündelik hayattan lekelerle interaktif biçimde katılımcıların örneklerinden beyin fırtınası yaptık. Öğlenden sonra “Lekeli dünüm” başlığında, herkesin atölyenin bir gün öncesini yazmalarını istedik. “Lekeli dünüm” hikayelerinden herkes bir diğerinin günündeki lekeleri kendince tespit etti ve bunların üzerine tartışmaya devam ettik. Gözlemlediğimiz lekelerin, mekandan zamana, soyuttan somuta farklılaştığı ortaya çıktı. Dağınık bir şekilde ortaya döktüğümüz leke tespitlerinden “ilişkileri sorgulayıp, basit bir haritalama yaptık. İletişim kopukluğu, kent karmaşası, hız, eğitim gibi lekelerin günlük hayatta en çok karşılaşılan aynı zamanda diğer lekelerle en çok bağlantısı olduğunu keşfettik.

İkinci gün tartışmaların üstüne, katılımcılardan Bademlik kampüsü çevresinde kendi leke algısıyla dolaşarak bulduğu lekeleri toparlamasını istedik. Öğleden sonra herkes elindeki lekeleri biraraya getirdi ve 3 grup halinde ellerindeki materyalleri paylaşıp tartışarak lekeleri irdelemeye ve yavaş yavaş bunları ifade etmeye başladılar. İlk günden itibaren blog üzerinden yapılan paylaşımlarla birikmeye başlayan lekeler ortaya dökülmeye ve biraraya gelmeye başladı.

İlk 2 günün tartışmalarından sonra öğrenciler, verdiğimiz görevlerle şehirde Papağan’da çiğ börek yiyip, Cetemenler Kırtasiye’ye gidip, “Sohbet Eden Teyzeler” heykelinin yanında oturup “leke” leri biriktirmeye devam ettiler. Öğlene doğru görevlerini tamamlayıp gelmeye başlayan bir ekiple üretime geçmeye başladık. Fotoğaflar, eskizler, yazılar biraraya gelmeye başladıkça kurgu şekillendi. Fotoğrafların A4 boyutunda, istediğimizden büyük çıkması düşündüğümüzden daha farklı bir kolaj çalışması yapmamıza vesile oldu. 3 gün boyunca keşfettiğimiz, irdelediğimiz, ortaya koyduğumuz lekeler kendi zaman ve mekanlarından koparılarak farklı bir kurgu içinde bir arada kolajlanarak ütopyalara dönüştü. Atölyemizin son ürünü olarak tüm ütopyaların birleşiminden oluşan bir fanzin yaptık.

Katılımcılar: Can Şahin, Yeşim Desticioğlu, Berkant Çil, Aslı Say, Emre Demir, Cansel Akbaş, Zeynep Ceren Durgut, Firdevs Ermiş, Şizen Türkal, Barancan Dağıstan, Berrin Karadağ, Elif Ertuğrul, Sidar Ökdemir, Pelda Kaya, Ceylin Yıldırım, Elif Sabırlı

Atölye Yürütücüleri: Aybike Zengin, Dilara Kara, Yağmur Kutlar, Yuvacan Atmaca

Videolar

vimeo video