him-loader

Mekan Örgüsü

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Lise öğrencileri
Kiminle: SALT Yorumlama
Ne zaman: 2014

SALT Yorumlama tarafından düzenlenen ‘Kamusalın Yeniden Keşfi’ atölye serisi kapsamında 29 Mart 2014 Cumartesi günü Salt Beyoğlu binasında ‘Mekan Örgüsü’ isimli atölye gerçekleştirildi.

Herkes İçin Mimarlık ekibinden Beril Sezen, Emre Gündoğdu ve Sarper Takkeci’nin yürütücü olarak yer aldığı atölyeye, İstanbul’un farklı liselerinden 16 öğrenci katıldı. Salt Beyoğlu binasının giriş katındaki forum alanında gerçekleşen atölyede, öğrencilerden tek malzeme olan ip ile mekan oluşturmaya yönelik denemeleler yapmaları istendi. Atölyenin başlangıcında binada mevcutta devam etmekte olan Global Tools sergisine de atıfta bulunularak mekanın ne olduğu ve nasıl oluştuğu üzerine bir tartışma yapıldı.

3 gruba ayrılan öğrenciler forum alanındaki kolonlardan yararlanarak üretimlerini gerçekleştirdi. Her grup ilk etapta 4 kolon arasında yer alan belli bir alanda üretime başlamışken, ilerleyen aşamalarda hem diğer grupların çalışma alanına hem de forum alanının diğer bölgelerine yayılarak ürettikleri mekanları tüm forum alanı ile ilişkilendirdi. Tek malzeme olan ipin, bir çok farklı bağlanma, şekillenme ve ilişki kurma olasılığını barındırması bu mekan üretimleri için olasılıkları artırıcı bir unsur oldu. Atölye, forumda süre giden sergiyi izlemeye gelen insanlar tarafından da izlenmeye ve katılıma açık bir hale geldi.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Videolar

vimeo video