him-loader

Ölçek 1/1 :zefre

Ölçek 1/1
Paylaş:

Kim için: Giresun Espiye Gülburnu köyü balıkçıları
Kiminle: Üniversite öğrencileri
Ne zaman: 2008-2009

Ölçek 1/1 grubu ikinci projesini 2008 yaz ve 2009 bahar ayları arasında Giresun’da gerçekleştirdi. İlk projenin bitirilmesinden sonra araştırma gezilerine çıkan grup üyeleri, Giresun Espiye İlçesi’ne bağlı Gülburnu Köyü’nde bulunan balıkçı barınaklarının yenilenmesine karar verdiler. İlk projede olduğu gibi ikinci projenin de konusu, grup üyelerinin izlenimleriyle beraber, yerel yetkililer ve halk ile görüşülerek belirlendi.

Projenin gerçekleştiği Gülburnu koyu, eski çağlarda da liman olarak kullanılmış, tarihi önemi olan bir koydur. Bölgenin eski adı Zefre Limanı’dır. Koyun, hem bu tarihi önemi, hem de doğal güzelliği, Karadeniz Sahil Yolu’nun bu noktada diğer pek çok yerdeki gibi deniz dolgusu ile yapılması yerine, koyun bir köprü ile geçilmesi neticesini doğurmuştur. Köprü projesinin ortaya çıkmasında köylülerin koyun doldurulmasına karşı verdikleri mücadelenin önemi büyüktür. Koylarını korumayı başarmış olan köylüler ve balıkçılar, Ölçek 1/1 grubunun balıkçı barınaklarını yenilemesine genel anlamda olumlu yaklaştılar.

Tasarımı yine öğrenciler tarafından gerçekleştirilen projenin danışmanları Boğaçhan Dündaralp ve Sait Ali Köknar’dır.

Proje kapsamında, koyda bulunan balıkçı barınaklarının 13 tanesi yıkılarak, ortak ve bireysel kullanımları bir arada bulunduracak bir tasarım yapılması hedeflendi. Espiye Belediyesi ve Kaymakamlığı’ndan çeşitli destekler alan projeye, mali ve teknik açıdan en büyük desteği sağlayanlar, koydaki köprü inşaatını gerçekleştiren Karayolları Genel Müdürlüğü ve yüklenici firmalar oldu.

Yerel ustalarla beraber gerçekleştirilen projede, lojman projesinde olduğu gibi başka üniversiteler ve bölümlerden katılımlar gerçekleşti. Köy halkı ve balıkçılar da bizzat çalışarak ya da grubun ihtiyaçlarını karşılayarak projeye destek oldular.

Köprü şantiyesinden artan malzemelerin kullanımı gibi geri dönüşüm süreçleri de içeren proje, malzeme tedarikinin gecikmesi, gecikmeyle beraber karşılaşılan mevsimsel koşullar gibi etkenler sebebiyle, 6 hafta olarak planlanan yapım sürecinden uzun sürdü. Ancak, bu uzamaya karşın öğrenciler dönüşümlü olarak proje arazisine giderek, balıkçı barınaklarını bitirip, sahiplerine teslim ettiler.

Proje Danışmanları: Boğaçhan Dündaralp, Sait Ali Köknar

Proje Sorumluları: Hakan Gözlüklü, Ege Özgirin

Katılımcılar: Hakan Gözlüklü, Ege Özgirin, Emre Gündoğdu, Mihriban Duman, Barlas Atalay, Çağrı Helvacıoğlu, Selin Şentürk, Ali Önalp, Okan Aydoğu, Burak Yardımcı, Tamer Özgür, Betül Alioğlu, Ayça Yontarım, Hakan Kaçmaz, Başak Bakkaloğlu, Ali Güler, Olcay Ekinci, Didem Elvan, Melahat Kaldan, Evren Vural