him-loader

Otopsi

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Üniversite öğrencileri
Kiminle: İTÜ Mimarlık Kulübü
Ne zaman: 2013

İTÜ Mimarlık Kulübü’nün organize ettiği, SET:3 Kabuk atölye haftası kapsamında, 2 Mart 2013 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsünde ‘Otopsi’ isimli atölye gerçekleştirildi. Herkes İçin Mimarlık Derneği’nden Bilge Kobaş, Samim Magriso ve Sarper Takkeci’nin yürütücülüğünü yaptığı atölyede farklı üniversitelerden 16 öğrenci yer aldı.

Yakın çevremizde bulunan çok sayıda şantiye ve bulundukları konuma rağmen kente hiç bir şey katmayan güvenlikli kapılar ve duvarlarla çevrili bir çok yapı var. Bu atölyede hedeflenen, katılımcıların hayal gücü desteğiyle provakatif söylemler üretip, mimarlığın kabuğunu delip, ters yüz etmeleriydi.

Atölye kapsamında Taksim çevresinde kendini soyutlayan, kamuya kapalı 4 farklı yapı/şantiye seçildi. Bu yapılar Süzer Plaza, yayalaştırma projesi şantiyesi, İTÜ Makine Fakültesi Araştırma Binası ve Atatürk Kültür Merkezi şantiyesi oldu. İlk aşamada yapıların kabuk analizleri ile başlanıp, devamında kurgusal senaryolar üretmek atölyenin süreci olarak belirlendi.

Seçilen yapıların keşif gezisinde ihtiyaç duyulacak belgelemeler yapılırken bir yandan da olası senaryolar üzerine konuşuldu. İkinci aşamada ise katılımcılar kurguladıkları senaryoları çeşitli üretim yöntemleriyle görünür kıldılar.