him-loader

Ovakent Yemekhane

Atıl Köy Okulları
Paylaş:

Kim için: İzmir Ödemiş Ovakent mahallesi ve Ödemiş çevresindeki hafif zihinsel engelli öğrenciler
Kiminle: Üniversite öğrencileri
Ne zaman: 2014-2015

Atıl Köy Okulları Ovakent Projesi kapsamında 2015 yılının Ocak-Haziran ayları arasında bir yemekhane inşaatı gerçekleştirdik. Bu yemekhane okul bahçesinin giriş tarafında yıkılan eski depo ve mutfağın yerine okulun ihtiyacını karşılaması için 60 m2′lik bir büyüklükte inşa edildi.

Zihinsel Engelli İş Okulu olarak dönüşecek İzmir Ödemiş Ovakent’teki çalışmalar 2013 yılındaki keşif ve tasarım çalışmaları ile başlamıştı. 2014 yılının yaz aylarında ise önce lise öğrencileri bir peyzaj atölyesi, sonrasında üniversite öğrencileri ile 2 adet uygulama atölyesi gerçekleştirmiştik. 2014 yılında okul tadilatını ve bahçede tarım atölyesi başta olmak üzere düzenlemeleri tamamladıktan sonra yemekhane inşaatı için çalışmalara hız verdik. Tasarım atölyeleri sırasında ahşap olarak tasarlanan yemekhane binasını yeterli destek bulamadığımızdan betonarme ve gazbeton olarak dönüştürmeye karar verdik. Bu noktada AKG Gazbeton firmasının da projeye destekleri çok yararlı oldu.

29 Kasım 2014 cumartesi günü dernek üyelerimiz ve üniversite öğrencilerinden oluşan 14 kişilik bir grupla AKG’nin İzmir’deki fabrikasını ziyaret ettik. Fabrikada gazbeton üzerine bilgiler alıp üretim aşamalarını görme fırsatı bulduk. Yemekhane projesi için AKG’nin mimarlarıyla da fikir alışverişi yaptıktan sonra projeyi bir ay içerisinde uygulamaya hazır hale getirdik. Dikdörtgen bir formda betonarme karkas olarak ürettiğimiz yapının duvarlarını gazbetonla örmenin yanısıra çatıda da gazbeton çatı panelleri kullanarak bir teras çatı ürettik. Yapıyı bahçe kapısına dik bir biçimde konumlandırarak ve bahçe duvarından geriye doğru çekilerek yemekhanenin gerektiğinde doğu kısmındaki bahçeye de taşabilmesini hedefledik.

2015 Ocak ayının sonlarında başlayan inşaat çalışmaları hava koşulları ve malzeme tedariklerine bağlı olarak Haziran ayına kadar devam etti. Okul tadilatında da bizimle beraber çalışan Mehmet Usta ve ekibinin yürüttüğü çalışmalara dernek olarak değişen sürelerde 5 defa biz de katıldık. Yapının karkas sistemini hazırladıktan sonra çatı panellerinin montajı için ise AKG firmasının ustaları ve mimarları Ovakente gelerek yardımcı oldular. Haziran ayındaki son ziyaretimizde yemekhanenin boyama işlemlerini tamamladıktan sonra tüm süreç boyunca yaptıklarımızı anlatan bir raporla okulu Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim ettik. Öğretmen atama ve eksikleri tamamlama işlemleri devam eden okulun 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında açılması bekleniyor.

Yemekhane inşaatına desteklerinden dolayı Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık, AKG Gazbeton, Mustafa Aslantaş, Kadıoğlu Beton, Mehmet Bağlan, Havva Özkan, Hüseyin Temizel ve tüm Ovakentlilere teşekkür ederiz.

Projenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Proje Ekibi: Emre Gündoğdu, Didem Veryeri, Cenk Dereli, Merve Gül Özokcu, İrem Sönmez, Kadriye Özdemir, Çağrı Çakmur, Deniz Paçacı, Nilüfer Çalışkan, Efecan Soysal, Altıner Yıldırım, Tarık Keskin

Videolar

vimeo video