him-loader

Pembeviran Bahçe ve Oyun Alanı

Tekil Projeler
Paylaş:

Kim için: Pembeviran İlkokulu öğrencileri
Kiminle: Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Xlab Topluluğu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü, İzmir Ekonomi Üniversitesi Cut Paper Tasarım Kulübü
Ne zaman: 2019

Nisan – Kasım 2019 tarihlerinde Diyarbakır Çınar ilçesi Pembeviran köyü ilkokulu için bir bahçe ve oyun alanı projesi gerçekleştirdik. Başlangıcından itibaren Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Xlab Topluluğu ile yürüttüğümüz çalışmalara, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Cut Paper Tasarım Kulübü de dahil olarak çok ortaklı bir yapıda bir proje sürecinin ortaya çıkmasını sağladılar.

Ocak ayı başında okul müdürü İmran Azboy’un kuzeni olan ve daha önce dernek üyelerimiz ile tanışıklığı olan Mimar Ozan Azboy’un okulun ihtiyaçları hakkında iletişime geçmesi ile sürece başlamış olduk. Okulun, oyun alanlarını geliştirme isteğinin yanında, bahçenin bitkilendirilmesi ve hayvan sürülerinin girişini engellemek amacı ile bahçe duvarı yapılması taleplerinin olduğunu öğrendik. İlk etapta bitkilendirme için peyzaj mimarı üyemiz Hatice Kübra Öztürk bir ön öneri hazırlarken, okul duvarı için de gabion, tel çit, betonarme gibi farklı yapım ihtimalleri için de bütçe hesaplarını yaptık. Oyun alanı tasarımı ve uygulaması için atölyeler ile daha uzun, katılımlı bir süreç öngördük.

Tasarım çalışmalarına 19-21 Nisan’daki atölye ile başladık. Atölyeyi, projeyi birlikte yürütebileceğimizi düşündüğümüz ekip olarak irtibatta olduğumuz Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Xlab Topluluğu ile gerçekleştirdik. İlk olarak KODA’nın (Köy Okulları Değişim Ağı) Diyarbakır Hipodromu’nda farklı köy okullarının öğretmen ve öğrencilerini bir araya getirdiği ‘Cümbür Cemaat Festivali’ne  katıldık. Pembeviran ilkokulu öğrenci ve öğretmenlerinin de dahil olduğu festivalde çocuklarla hayallerindeki oyun birimlerini tasarladıkları bir atölye gerçekleştirdik. Atölyede çocuklar pipet ve iğnelerle hayallerindeki oyun elemanlarını tasarladılar. Burada sadece Pembeviran İlkokulu öğrencileri ile değil çevre köylerdeki başka okulların öğrencileri ile de çalışma fırsatımız oldu.

Çocukların üretimlerinden edindiğimiz ilginç fikirler sonrası birlikte  okul ziyaretimizi gerçekleştirdik. Okulda bizi karşılayan diğer öğretmenler ve Pembeviranlılar’dan okul ve köy hakkında bilgi aldık. Gerekli ölçüleri alarak ve fotoğraflayarak okulun fiziksel koşullarını belirledik. Mevcuttaki tel örgüden daha geniş olan bahçe sınırı, mevcuttaki ağaçların yerleri, çeşme, sert zemin gibi kritik noktaların yerleri öğrenciler tarafından belirlendi ve ölçülendirildi. Görüşmeleri ve belgelemeleri tamamladıktan sonra Mardin’e geri döndük.

20 ve 21 Nisan’da Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tasarımlar üzerine çalışmaya başladık. Çalışmanın başında derneğin geçmiş projelerindeki işlerin nasıl, hangi imkan ve yöntemlerle yapıldığının yanı sıra başka oyun alanı örneklerinin ve çocuklarla gerçekleştirdiğimiz atölyeden çıkan ürünler ve süreç üzerine konuştuk.

Tasarım çalışmalarında sadece oyun alanına odaklanmamayı, bahçe duvarı ve bitkilendirme önerilerini birlikte ele alacak anlayışla yol almayı benimsedik. Okul bahçe duvarının sadece bir sınır görevi oluşturacak bir mimari yapı elemanı olarak inşa edilmesinin zaman olarak ve maddi imkanlar olarak süreci zorlaştıracağı üzerine yapılan tartışmalar sonucunda bahçeye yerleştirilecek ve belki okul duvarına entegre olabilecek gerektiğinde oyun elemanı ya da eğitim birimine dönüşebilecek fragman tasarımlar yapılabilir mi düşüncesi üzerine fikirler ürettik. Sıfır malzemelerin haricinde değerlendirilebilecek çıkma malzemeler neler olabilir ve köyü ziyaretimizde dikkatimizi çeken, köyün topoğrafyası içinde bolca bulunan volkanik taşların kullanım olanakları neler olabilir üzerine tartıştık.

Bireysel ve gruplar halinde yapılan çalışmalar sonucunda  çıkan fikirleri sıraladık. Bu fikirler üzerinde yapılan tartışmalar sonrası bazı elemeler ile dört ana tasarım başlığı belirledik. Bahçe girişinin solunda içerisinde farklı kullanımlar barındıracak bir köşe, köşenin karşısında okulun sağır duvarına yaslanan bir tribün, çeşme tarafında peyzaja yerleşecek ve içinde bostan noktaları barındıracak bir parkur ve girişin solundaki toprak alanda yine farklı kullanımları bir araya getirecek bir kale yapmaya karar verdik. İki günlük tasarım atölyesi sonucunda karar verilen dört ana tasarım birimi bir taslak proje olarak bir sunum haline getirildi ve okula iletildi.  Hazırladığımız taslak projeyi buradan inceleyebilirsiniz.

Tasarım atölyesi sonrası elde edilen taslak proje sonrası farklı kanallar aracılığı ile kaynak arayışına geçildi. Bu kaynak arayışı sürecinde Akdeniz Akademisi tarafından düzenlenmekte olan “İyi Tasarım İzmir_4” etkinliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Müdürlüğü ile birlikte belediyenin kullanılmış kentsel mobilyalarının yeniden döngüye kazandırılacağı bir atölye yapma fikri, bunun Pembeviran için üretimler yapılacak bir atölye olması kararı ile neticelendi.

Ana teması “Döngü” olarak belirlenen İyi Tasarım İzmir_4 etkinliğinde “Topla-Tamamla-Tasarla” adıyla 11 Ekim – 14 Ekim  tarihlerinde İzmir Kültürpark 1 no’lu holde gerçekleşen atölyeye Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Xlab Grubu’ndan, İzmir Ekonomi Üniversitesi Cut Paper Tasarım Kulübü’nden ve açık çağrıyla gelen tasarım bölümlerinden toplam 19 mimarlık öğrencisi ve mezun katıldı. Atölyenin başlangıcında katılımcılara sürece dair bilgilendirme yaptık ve üretilen taslak projeyi anlattık. Ardından seçilen malzemelerin bulunduğu depoya gittik ve burada katılımcılar malzeme sayımı yaparak, malzemelerin ölçülerini aldı. Depo ziyaretinden sonra Kültürpark’a dönerek bu malzemelerin üç boyutlu modelleri üretildi. Katılımcılar taslak projedeki öneriler uyarınca beş gruba ayrılarak fikirlerini geliştirmeye başladılar.

Atölyenin ikinci gününde tasarım çalışmalarına devam edildi. Her bir grup geliştirdikleri tasarımlara dair sunumlar gerçekleştirdi ve fikirler birlikte tartışıldı. Gruplar ele aldıkları  tasarımlar için belirledikleri malzemeleri ortak envanter listesinde işaretleyerek, diğer gruplar ile iletişim halinde tasarımlarına devam ettiler. Kültürpark 1 no’lu holdeki son çalışma gününde ise bir yandan sergi için paftalar hazırlanırken, bir yandan da ertesi günkü üç boyutlu çıktı alımları için modeller tamamlandı ve üretim süreci için imalat ölçüleri çıkarıldı. Atölyenin son gününde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nda tasarımların üç boyutlu maketleri üretildi. Günün başında üç boyutlu yazıcı ve lazer kesim gibi makinelerin çalışma yöntemleri hakkında bilgi alan katılımcılar, projelerinden seçtikleri tasarımların çıktılarını alıp sergi için maketlerini hazırladı.

15-20 Ekim tarihlerindeki atölyenin ikinci kısmı olan üretim aşamasında, belediye deposundan getirilen malzemeler geliştirilen tasarımlara göre Çağlar Ahşap Dekor firmasının imalathanesinde şekillendirilip birleştirildi. Birleşim ve bazı imalat detayları için ustalarla yerinde son kararları verdik. Bazı katılımcılar da atölyeyi ziyaret ederek üretim sürecine tanık oldular. İmalatlardan sonra üretimler Kültürpark 1 no’lu hole getirildi ve 20 Ekim – 3 Kasım tarihlerinde sergilendi. Sergi kurulumuna katılımcılar ve ustalar da dahil oldular ve bu sırada oyun gruplarını deneyimleme şansı buldular.

Yerinde yapılması gereken işler için 9-10 Kasım tarihlerinde bir de uygulama atölyesi yaptık. Bu atölyeden önce İzmir’deki serginin bitişiyle 4 Kasım’da nakliye aracına yüklenen üretimler 7 Kasım’da Pembeviran’a ulaştı. Çok amaçlı kale, köşe oyun ve küçük parkurun ilk montajlarını ve sabitlemelerini aynı gün içerisinde nakliye ekibi, öğretmenler ve köylüler ile birlikte gerçekleştirdik. Bu sırada okulun ayrıca başlattığı taş bahçe duvarı inşaatını da görmüş olduk ve bu malzeme ve yöntem tercihinin en doğru tercih olduğuna kanaat getirdik.

9-10 Kasım’da dernek üyelerimiz, Xlab Topluluğu, katılımcılar, öğretmenler, köylüler ve çocuklarla bir arada gerçekleşen atölyede önce, en çok zaman harcanan iş olarak sağır tribün tasarımının gabion yöntemi ile elde edilecek olan yükseltilmiş platformları için gerekli taşlar çevreden toplanarak alana getirdik. Aynı zamanda okulun bahçe duvarı inşaatı için yine çevreden toplanan taşlardan da faydalandık. Taşları biriktirdikten sonra İzmir’den kesilmiş ve boyanmış halde gelen hasır demirleri bağlayarak yerlerine oturttuk ve içlerini taşlarla doldurduk. Doldurma işleminin ardından yine kesilmiş ve birleştirilmiş halde gelen ahşap kapakları demirlere bağlayarak gabion sağır tribün setini tamamladık. Öngörülen taş parkur ve bostanın yerini, çok amaçlı kale önündeki oyun alanını açık tutmak amacı ile kaydırarak güncelledik. Çok amaçlı kale ve salıncak arasına taşlar, variller ve lastikler ile parkuru inşa ettik. Büyük hazır saksılardan oluşturduğumuz bostanı da salıncağın üst tarafına konumlandırarak grupların rotasını birbirine bağlamış olduk. Çocuk meclisi için üretilen üçgen birimleri ve oturakları bahçe girişinin sağındaki dut ağaçlarının altına yerleştirdik. Ksilofon masasını da yerleştirdiğimiz bu alanın üst bölümündeki kaydırak ve tırmanma biriminin yanına yine variller yerleştirerek küçük parkuru tamamladık. Üretimden arta kalan paletler ve kaydıraktan salıncağın yanına bir kaydırak daha ürettik. Kalan malzemeleri yıpranmalara karşı tamiratlar ve yeni tasarımlar için okulda bıraktık.

Uygulama atölyesinin ardından 11 Kasım’da yine okula giderek, 3. ve 4. sınıflar ve 1. ve 2. sınıflar ile iki grup halinde kuş yuvası tasarladıkları atölyeler gerçekleştirdik. Nalan Akduman’ın yazdığı ve üyemiz Cansu Dinç’in çizdiği “Kuş Yuvası Saçlı Kız ve Huguftu” kitabının hikaye altlığı olarak kullanıldığı atölyede öğrenciler, müdür İmran Azboy’un okuduğu hikayenin ardından gruplar halinde çöp şiş ve iplerin yardımı ile kuş yuvaları oluşturdular. Sonrasında her öğrenci kuşlar çizerek bu yuvaların içine oturttular.

Çok ortaklı bir yapıda, verimli üretimlere ve yeni tanışmalara zemin olan bu projeyi birlikte yürüttüğümüz Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Xlab Topluluğu’na, Topla-Tamamla-Tasarla atölyesi ile birlikte sürece ortak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ne, her aşamadaki katılımcılara ve  İzmir Ekonomi Üniversitesi Cut Paper Tasarım Kulübü’ne, üretim aşamasındaki katkılarından dolayı Çağlar Ahşap Dekor’a, projeye vesile olan Ozan Azboy’a, birlikte keyifle çalıştığımız ve bizi en iyi şekilde ağırlayan başta okul müdürü İmran Azboy olmak üzere Pembeviran okulu öğretmenlerine ve başta çocuklar tüm Pembeviranlılara teşekkür ederiz.

Sürecin fotoğraf albümüne buradan, Topla-Tamamla-Tasarla atölyesinin fotoğraf albümüne ise buradan ulaşabilirsiniz. Topla-Tamamla-Tasarla atölyesi sonrasında üretilen kitapçığı da bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Tasarım atölyesi katılımcıları: Baver Bekiroğlu, Berfin Büşra Özel, Berfin Erdemli, Doğan Aslan, Doğan Kalak, Emre Gündoğdu, Hasan Rohani Abiç, Lorin Topdemir, Merve Şule Yörük, Mihriban Duman, Nur Serçem Aydın, Rengin Becet, Ramazan Yılmaz, Senanur Gülecen, Sibel Keleş, Sümeyra Mencioğlu, Sümeyye Polat, Yunus Kaya, Yusuf Özer, Yuvacan Atmaca

Topla-Tamamla-Tasarla atölyesi: 

Yürütücüler: Altıner Yıldırım, Aylin Göknur, Büşra Kayalar, Cansu Dinç, Cenk Dereli, Emre Gündoğdu, İklim Topaloğlu Sarı, Melih Yavuz, Yuvacan Atmaca
Katılımcılar: Ali Yargül, Aylin Paçacı, Burak Topkaya, Damla Deniz Doğan, Emir Dikmen, Hilal Çoban, İrem Uysal, Merve Şule Yörük, Naz Çankaya, Nazlı Damla Gökpınar, Nilsu Altınok, Öznur Kahraman, Sama Feyziazar, Seda Tosun, Seha Yüksel, Yasemin Kırım, Yurdagül Yiğit, Yusuf Özer, Zeynep Güneş

Uygulama atölyesi katılımcıları: Altıner Yıldırım, Berfin Büşra Özel, Cansu Dinç, Doğan Aslan, Emre Gündoğdu, Eylem Sökmen, Hatice Kübra Öztürk, Lorin Topdemir, Muhabbet Özdemir, Rengin Becet, Rozelin Akgün, Seha Yüksel, Sibel Keleş, Sümeyye Polat, Şahide Yaşar, Yuvacan Atmaca, Pembeviran İlkokulu öğretmenleri, öğrencileri ve halkı

Videolar

vimeo video
vimeo video
vimeo video
youtube video
youtube video