him-loader

Peyzaj Çalışması I

Meraklı Kedi İlkokulu
Paylaş:

Kim için: Ankara BBOM Meraklı Kedi İlkokulu
Kiminle: Meraklı Kedi İlkokulu öğrencileri, velileri, öğretmenleri, gönüllüler ve üniversite öğrencileri
Ne zaman: 2015

BBOM Ankara Kooperatifi Meraklı Kedi İlkokulu’nda 1-2-3 Mayıs 2015 tarihlerinde kooperatifi üyeleri ve gönüllülerle gerçekleşen peyzaj uygulama atölyesindeydik.

Uygulama atölyesi sırasında daha önceden tasarım atölyesinde belirlediğimiz uygulama kararları, veliler ve üniversite öğrencilerinden oluşturulan farklı çalışma grupları ile hayata geçirildi.

Çalışma gruplarından biri bahçenin sağ 1 metre genişliğinde kırılan asfalt alana bitişik duvar üzerinde çalıştı. Öncelikle duvara bahçeye bakan iç yüzeyinden 60cm aralıklarla bir kısmı duvarın en üst seviyesini geçecek şekilde ahşap dikmeler vidalandı. Daha sonra ahşap dikmelerin duvarın üst seviyesini aşan kısımları çevreden toplanan ince dallar ve sazlar ile büyük bir incelikle örüldü. Bu sayede hem duvar yükseltilmiş oldu hem de dışarıdan ve içeriden bakıldığında yarı geçirgen bir yüzey elde edilmiş oldu. Daha sonra ahşap dikmelerin duvar yüzeyinde kalan kısımlarına ek ahşap yüzeyler eklenerek öğretmen ve öğrencilerin kendi yapacakları eklerle daha sonraki süreçte açıkhava ders alanı olarak kullanabilecekleri bir yüzey elde edildi.

Diğer bir çalışma grubu üst bahçe alt kottaki bahçe arasını bağlayan engelli rampasının yapılması ve kot farkının araba lastikleri ve toprak ile seviyelendirilmesi çalışmasını gerçekleştirdi. Alt bahçeden sökülen asfalt moloz parçaları bu alanda dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Lastiklerle kademelendirilen alana eklenen toprak çakıl ve ahşap yongalar ile sıkılaştırıldı. Toprak alanlara yer yer örtücü bitkiler ekildi. Bu alana eklenen artık ahşap palet tırmanma duvar ve kaydırak ile iki bahçe arasındaki kot farkı çocuklar için eğlenceli bir oyun alanına dönüştürülmüş oldu.

Alt bahçede belirlenen alanlarda asfalt patlatılarak bitki dikim alanları oluşturuldu. Büyük kamyon lastiğinin içi ahşap kaplanıp içine membran yerleştirilerek kum havuzuna dönüştürüldü.

Atölye sırasında birçok farklı hava koşulunda çalıştık. Bu farklı hava koşulları sayesinde uygulanan tüm tasarımlar farklı hava koşullarında çocuklar tarafından test edilmiş oldu.

Tasarım ve uygulama aşamasında yer alan tüm katılımcılara, bizi en sıcak şekilde ağırlayan ve atölye boyunca canla başla çalışan BBOM Ankara ekibine ve çocuklara teşekkür ederiz.

Çalışmaların fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Proje ekibi: Aybike Zengin, Emre Gündoğdu, Merve Gül Özokcu, Yağmur Kutlar, Yuvacan Atmaca

Videolar

vimeo video