him-loader

Peyzaj Çalışması II

Meraklı Kedi İlkokulu
Paylaş:

Kim için: Ankara BBOM Meraklı Kedi İlkokulu
Kiminle: Meraklı Kedi İlkokulu öğrencileri, velileri, öğretmenleri, gönüllüler ve üniversite öğrencileri
Ne zaman: 2016

BBOM Ankara Kooperatifi’nin daveti üzerine Meraklı Kedi İlkokulu’nun ikinci etap peyzaj çalışmalarını Mart – Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdik.

2015 yılında kooperatif üyesi velilerin ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla Meraklı Kedi İlkokulu’nun bahçesinde tasarım ve uygulama çalışmaları yapmıştık. Hem geçen yıldan kalan eksikleri tamamlamak hem de 2015-2016 eğitim yılında faaliyete geçen okulun öğrencilerinin yeni isteklerini değerlendirmek üzere bu yıl da tasarım ve uygulama atölyeleri ile çalışmalara devam ettik.

İlk olarak 16 Mart 2016 tarihinde okulda bir günlük tasarım atölyesi gerçekleştirdik. 4 dernek üyesi, 1 gönüllü ve yaklaşık 25 anaokulu, 1. ve 2. sınıf öğrencisinin katıldığı atölyede öncelikle duvara asılan kağıda bahçenin büyük bir planını çizip, planda neyin nerede olduğunu öğrencilerle beraber keşfettik. Sonrasında isteklerini dile getirmeye başlayan öğrenciler plan üzerinde bu isteklerini çizerek ve yazarak ifade ettiler. Çizim aşamasından sonra bahçeye çıkarak isteklerini bir kez de yerinde bizimle paylaştılar. Atölyenin videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Tasarım çalışmalarına 10 Nisan 2016 günü Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Kulübü’nden (OZUCAD) 5 katılımcı ve 5 dernek üyesi ile devam ettik. Marttaki atölyede öğrencilerin yanı sıra öğretmen ve velilerden aldığımız görüş ve önerilerden yola çıkarak ana tasarım kararlarını oluşturduk. Tasarım kararları, oluşturulacak elemanların rotalarla birbirine bağlanması ana fikrinden yola çıktı. Bu kapsamda, asfalt alanın bir bölümünün kontrollü bir şekilde kaldırılmasını, ağaç ev yapılmasını, kedi kapanı adlı geçiş tüneli oluşturulmasını, demir aksamdan tırmanma birimi oluşturulmasını, ahşaptan minyatür kale ve sebze yatakları inşa edilmesini hedefledik. Aynı zamanda bahçeye dikilebilecek bitkiler ve dikim dönemleri konusunda da öneriler hazırladık.

Geçtiğimiz yıl ve bu yılın bir başka kararı, bitmiş tasarımlar ve uygulamalar yapmak yerine örnekler ortaya koyup zaman içerisinde kullanıcıların isteklerine göre değişebilecek üretimler yapmaktı. Bu doğrultuda tasarım kararlarını ve örneklerini BBOM Ankara Kooperatifi’ne ileterek uygulama atölyesi için hazırlıklara başladık.

İkinci etap uygulama çalışmaları 28-31 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Çalışmalar, dernek üyelerinin ve velilerin yanı sıra yapılan açık çağrı vasıtasıyla okula gelen gönüllülerin katılımı ile gerçekleştirildi. İlk gün, velilerin kırılan asfalt alana toprak dolgu yapmaları ile başlayan çalışmalara ikinci gün dâhil olduk. İkinci gün, asfalt ile toprak arasında geçişi sağlamak için parke taşı döşeme, sebze yatakları yapma, demir aksamdan tırmanma birimi için temel atma ve birleşimleri deneme çalışmalarını gerçekleştirdik. Üçüncü ve dördüncü gün ağırlıklı olarak ağaç ev ile kedi kapanı geçiş tüneli işine yoğunlaştık. Ağaç evin tabanına lastiklerden bir set oluşturduk. Bu tabanın üstüne iki farklı seviyede ahşap platform yerleştirdik. Üst platformun kenarlarını ahşap çıtalarla çevirerek ahşap evi tamamladık. Üç tane lastiği kenarlarından delip bu deliklerden karşılıklı teller geçirerek küçük trambolinler yaptık. Kalan lastikleri toprağa yarım gömme, demirden tırmanma biriminde her bir ayağın altına yerleştirme gibi farklı yerlerde kullandık. Geçen sene yaptığımız settekiler dâhil tüm lastikleri boyadık. Bahçe duvarının yanındaki kavak ağaçlarının arasına da bir salıncak ördük.

Atölyenin son günü, yerdeki rota izleri boyandı. Önceden boyayarak altlığını hazırladığımız kedi kapanı tünelinde de öğrenciler ve öğretmenler serbest boyama çalışması yaptılar. Öğrenciler tüm çalışmalar boyunca yanımızda olarak kimi zaman uygulamalara katıldılar, kimi zaman üretilen elemanları anında test ettiler. Uygulama çalışmaları, gelecekteki etapların yine bir arada yapılması temennisi ile son buldu.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de bizi çok sıcak bir şekilde ağırlayan, zihinsel ve fiziksel emeğimizi birlikte paylaştığımız tüm BBOM Ankara ailesine çok teşekkür ederiz.

Çalışmaların fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Tasarım Atölyeleri Katılımcıları: Afif Eymen Nalbant, Aybike Zengin, Beril Özelci, Emre Gündoğdu, Furkan Demirtaş, İrem Köm, Merve Gül Özokcu, Onur Erenler, Senem Karakaya, Tuğba Ünlü, Yağmur Kutlar, Yuvacan Atmaca, Meraklı Kedi İlkokulu öğrencileri

Uygulama Atölyesi Katılımcıları: Ceren Yıldırım, Elif Erdoğan, Emre Gündoğdu, Merve Gül Özokcu, Mert Haberdar, Mihriban Duman, Mina Öner, Özge Öcal, Rana Özge Kale, Yasemin Sünbül, Meraklı Kedi İlkokulu öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve gönüllüleri

Videolar

vimeo video
youtube video