him-loader

Yapı Unplugged 02

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Ketenci İlkokulu öğrencileri ve köy halkı
Kiminle: Erzurum Atatürk Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Arkitera, 42. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul
Ne zaman: 2019

20-22 Haziran 2019 tarihlerinde 42. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da “Yapı Unplugged 02” atölyesini gerçekleştirdik. Geçen sene olduğu gibi Yapı Fuarı ve Arkitera işbirliği ile gerçekleşen atölyede bu seneki çalışma ortağımız Erzurum Atatürk Üniversitesi Mimarlık Bölümü oldu. Erzurum Hınıs ilçesi Ketenci köyü ilkokulu için kütüphane, masa, çok amaçlı oturak gibi birimlerin, fuardan çıkan atık malzemeler ile üretilmesini amaçlamış olan atölyeye 23 farklı okuldan mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı, şehir ve bölge planlama ve peyzaj mimarlığı bölümlerinden öğrenci ve mezun 42 kişi katıldı.

Geçen sene olduğu gibi bu senede fuarın kurulumundan çıkacak atık malzemeleri değerlendirme amacı ile düzenlenen atölyede, ilk atölyeden farklı olarak üretimlerin gönderileceği adresi bu kez 4 ay öncesinden belirlemiştik. Bu adres Erzurum Atatürk Üniversitesi Mimarlık Bölümü ortaklığı ve Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Hınıs Kaymakamlığı ile ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmaya başladığımız Erzurum Hınıs ilçesi Ketenci köyü ilkokulu oldu. Ketenci’ye Nisan ayında düzenlediğimiz keşif gezisi ile başlayan çalışmalarda, Erzurum’daki 1. sınıf mimarlık öğrencileri dönem sonuna kadar sadece köy okulu ile sınırlı kalmadan tüm köy hakkında analizler ve ihtiyaçlara yönelik projeler ürettiler. Fuar kurulumdan atık olarak çıkan çoğunlukla ahşap malzemelerin durumları göz önünde bulundurularak bu projelerden okulun sınıf olarak kullanılmayan boş odası için düşünülen kütüphane, oturma grupları ve masaların atölye sırasında üretilmesine karar verdik. Bu üretimlerle beraber, okuldaki boş odanın köylülerin istekleri doğrultusunda sadece ilkokul öğrencileri için değil, köyün dışarıda okuyan genç nüfusu için köye geldiklerinde çalışma ve tüm köylüler için biraraya gelme mekanına dönüşmesini hedefledik.

Atölye başlamadan önceki pazar ve pazartesi günü bazı katılımcılar, Yapı Fuarı İstanbul ve Arkitera ekibi ile beraber fuar alanına giderek kurulumdan çıkan malzemelerden bir kısmını ayırdık. Özellikle ahşap plakalardan fazlaca toplamaya dikkat ederken, mdf ve kontrplak gibi malzemeler firmalarca değerli bulunup az atıldığından genellikle sunta plakalar toplayabildik. Bunların yanında ahşap palet ve kasalar en çok topladığımız malzeme oldu.

Atölyenin ilk sabahında katılımcılarla tanışıp, yapacağımız üretimleri ve atölyenin programını konuştuk. Yapı Fuarı İstanbul’un birlikte çalıştığı iş güvenlik uzmanlarının aletlerin kullanımı ile ilgili yaptıkları kısa eğitimden sonra biz de kullanacağımız aletlerin ve malzemelerin özellikleri, işleme yöntemleri hakkında aktarımlarda bulunduk. Akabinde tasarımların elimizdeki malzeme ve imkanlara göre nasıl üretileceğini tartışmak ve detaylandırmak için üç gruba ayrıldık. Yürütücü ekip ve Erzurum’dan gelen 7 öğrenci ayrılıp bu gruplara dahil oldu. Erzurum’dan gelen katılımcı ve yürütücülerin gruplarda yer alması diğer katılımcıların sorularına ayrıntılı cevaplar alarak konuyu kavramalarını kolaylaştıran bir durum oldu. Aynı zamanda tasarımların önceden düşünülmüş olması da detayları üzerine çalışmada verimli bir altlık sağlarken, atölye sonunda daha sağlıklı sonuçların ortaya çıkmasını sağladı. Atölyenin ilk günü çoğunlukla detay tasarımlarının üretilmesi ile geçerken gün sonuna doğru gruplar kesim işlerine de başladılar. Atık malzemelere destek amaçlı aldığımız sıfır ahşaplar birimlerin strüktürleri için kesilirken, sunta, kontrplak ve kaplama tahtası gibi malzemeler yüzey kaplamaları için temizlendi ve ayrıldı.

İkinci ve üçüncü gün kesim işleri bir yandan devam ederken ağırlıkla montaj işleri yapıldı. İlk baştaki üç grup üretimler sırasında dörde ayrıldı ve bir oturma tribünü, oda içerisinde ayırıcı işlevi görecek masası ile bir kitaplık, çocukların içine girebileceği daha küçük bir kitaplık ve bir araya geldiklerinde oturak ve masa olarak kullanılabilecek sıralar üretti. Ahşapların üç yönde bağlanması ya da bağlantı parçaları yoluyla üretilen bir çok birleşimin yanında kitaplık ve masa için ahşap geçme detayları da üretildi. Çalışmalar sırasında geçtiğimiz sene olduğu gibi fuar ziyaretçileri hem bilgi almak istediler, hem de çeşitli yardımlarda bulundular. Hatta aralarında geçen sene de yardım edenler vardı.

Üretimlerin bazıları atölye sonunda tamamlanırken, yerinde monte edilmesi gerekenleri ayırıp parçaları paketledik. Üçüncü günün sonunda fuar süreci ve üretimleri katılımcılarla beraber anlattığımız bir sunum gerçekleştirdik ve sertifika töreni ile atölyeyi tamamladık. Tören sonrasında üretimlerimizi, artan malzemeleri ve aletleri Ağustos ayında Erzurum’da gerçekleşecek devam çalışmaları için gelen nakliye aracına yükleyip Ketenci’ye gönderdik.

İlkinden sonra daha verimli bir şekilde ikinci atölyenin gerçekleşmesini sağlayan ITE Turkey ve Yapı Fuarı İstanbul’a, Arkitera’ya, uyumlu bir işbirliği gerçekleştirdiğimiz Erzurum Atatürk Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne, 3 gün boyunca yoğun tempoda üreten katılımcılara, alandaki ihtiyaçlarımız giderilmesinde yardımcı olan tüm fuar çalışanlarına ve atölyeye ilgi duyan, katkı veren tüm ziyaretçilere içtenlikle teşekkür ederiz.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye hakkında Arkitera’nın yaptığı ve yürütücü ve katılımcı yorumlarının bulunduğu haberi ise buradan okuyabilirsiniz.

Yapı Fuarı İstanbul’un sosyal medya hesaplarına ulaşmak için: Instagram, Twitter

Atölye yürütücüleri:

Anıl Tuhanioğlu, Elif Tan, Emre Gündoğdu, Hasan Murat Çetin, Merve Gül Özokcu, Sarper Takkeci, Tuncer Çağrı Çakmur

Atölye katılımcıları:

Ahmet Tunahan Akyel, Aleyna Çınar, Ali Tavlaşoğlu, Almira Kanbur, Arda Coşan, Asiye Hasançebi, Atalay Akpınar, Ayyıldız Beceren, Beyza Aydemir, Beyza Sezgül, Burak Can, Burçin Murathan, Büşra Yavuz, Ceren Duruk, Ecem Önen, Elifnur Öztürk, Esra Kaya, Ezgi Leblebici, Filiz İrem Memişoğlu, Gamze Üyrüş, Gizem Bozkurt, Gökçe Aydan Işık, Gülden Koşan, Hakan Ilıkoba, Hande Metin, Harith İbrahim, Hümeyra Alemdar, İrem Köse, İrem Özkan, Kübra Altan, Meryem Yazar, Metehan Gideroğlu, Mücahit Emre Yaman, Nisa Varlı, Nur Beyda Kaban, Seda Aydın, Sevda Uçak, Sinem Nazlı Çakıroğlu, Tülay Haspulat, Tülay Savcılı, Veli Öğülmüş, Yunus Bulut

Videolar

vimeo video
youtube video