him-loader

Yarımburgaz Çocuk Atölyesi #1

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Yarımburgaz’da yaşayan çocuklar
Kiminle: Mülteciyim Hemşerim, Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği
Ne zaman: 2016

29-30 Ekim 2016 tarihlerinde Mülteciyim Hemşerim ekibi ile Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği’nde Yarımburgaz sakini Suriyeli ve Türkiyeli çocuklarla bir atölye çalışması gerçekleştirdik. “Bana Bak, Hareketimi Yakala, Hikaye Yapalım” isimli portre ve beden üzerine çizim ile kolaj çalışmaları içeren atölyede, 4-14 yaş arası çocuklar bireysel ve ortak olarak üretimler gerçekleştirdiler.

Tanışma konuşması ve isim yaka kartları hazırlanması ile başlayan atölyenin ilk gününde 20 kadar Suriyeli çocuğun katılımıyla ilk olarak “Bana Bak” ismini verdiğimiz çizim alıştırmasını yaptık. Bu çalışmada kağıda hiç bakmadan karşıda oturan kişinin portresi A4 beyaz kağıtlara çizilmeye çalışıldı. Birkaç denemenin ardından portre çalışmaları bu sefer A4 asetat (şeffaf) kağıtlar üzerine, bir kişinin kağıdı yüzüne tutması ve karşısındakinin yüz hatlarını kağıda aktarması yöntemiyle gerçekleştirildi.

Portre çalışmaları tamamlandıktan sonra ilk günün ikinci çalışması olan “Hareketimi Yakala”ya geçtik. İlk önce gönüllü olan kişiler(kuklalar) oluşturulan sahne alanında grubun geri kalanı tarafından verilen çeşitli hareket komutlarını birarada yapmaya çalıştılar. Denemelerden sonra şemsiye tutmak ve kollarını farklı yönlerde açmak komutları ortak karara varılan pozlar oldu ve gönüllü kuklalar bir süre kımıldamadan bu pozisyonlarda kaldılar. Grubun geri kalanı ise bu sahneyi bir kaç deneme yaparak beyaz kağıtlara aktardı. Çalışmaların fotoğraflanmasının ardından bir buçuk saat süren ilk gün çalışmaları sona erdi.

Atölyenin ikinci gün çalışmaları Suriyelilerin yanısıra Yarımburgazlı çocukların da katılımı ile 30 kişi civarında bir grup ile gerçekleşti. “Hikaye Yapalım” adlı ikinci gün çalışması herkesin telden kendi karakterini üretmesi ile başladı. Üretilen karakterlere isimler veren çocuklar, bu karakterlerin özelliklerini sırayla tüm gruba anlattılar. Sonrasında küçükler ve büyükler iki gruba ayrıldı. Küçükler dört ayrı büyük ebatlı kağıt üzerinde çalışırlarken, büyükler iki uzun rulo kağıt üzerinde çalıştı. Büyük gruptakiler kağıtlara ilk önce sırayla serbest bir şekilde devam eden sürekli bir çizgi çizdi. Sonrasında bu çizginin etrafını çizerek ve boyayarak bir hikaye oluşturdular. Hikayede çizgi bazen bir dağ temsiliyken, bazen de bir balığa dönüşmekteydi. Devamında yaptıkları karakterleri çizimlerine monte edip, son bölümde de kolaj çalışmasıyla hikayelerini tamamladılar. Uzun rulo üzerinde herkes kendi alanında hikayesini çalışırken, yanlarındaki hikayeyle de etkileşime geçip kolektif bir çalışma gerçekleştirmiş oldular. Küçük gruptakiler ise yine bir çizgi etrafına ancak daha serbest bir şekilde çizim, boyama ve kolaj çalışmaları yaptı. Gün sonunda üretilen çizimlerden 3 tanesini duvarlara astıktan sonra çocuklarla vedalaşarak, çalışmaları tamamladık.

İki günlük atölye çalışması boyunca kolektif bir üretim gerçekleştirmenin yanısıra, Suriyeli ve Yarımburgazlı çocukların biraraya gelerek paylaşımda bulunmasını, kişisel olarak ve bedenen iletişim içinde olmalarını hedeflemiştik. Bizler açısından da onlarla birlikte olmak, birlikte düşünmek ve dünyalarını içinde bulundukları koşulları anlamak önemli bir deneyim oldu.

Atölye için bizi davet eden Mülteciyim Hemşerim ekibi ve Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği ile atölyede beraber keyifle çalıştığımız tüm çocuklara teşekkür ederiz.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye katılımcıları: Bihter Çelik, Didem Sağlam, Dilara Kara, Emre Gündoğdu, Erdem Üngür, Lulu Almana, Merve Güzel, Merve Gül Özokcu, Mina Öner, Sena Öztürk, Yuvacan Atmaca

Videolar

vimeo video