him-loader

Yarımburgaz Çocuk Atölyesi #2

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Yarımburgaz’da yaşayan çocuklar
Kiminle: Mülteciyim Hemşerim, Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği
Ne zaman: 2017

Mülteciyim Hemşerim ekibinin organizasyonuyla, Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği’nde Yarımburgaz sakini Suriyeli ve Türkiyeli çocuklarla yaptığımız atölye çalışmalarının ikincisini 29 Ocak 2017’de gerçekleştirdik.

Bu atölyemizin konusunu “Koza ve Kabuk” olarak belirlemiştik. Çalışmaya çocuklarla koza/metamorfozla ilgili bir kısa animasyon film izleyerek başladık. Sonrasındaysa kozada başkalaşım geçiren canlılar, kabuklu bitki ve hayvanlarla ilgili görseller üzerinde fikir alışverişinde bulunduk. Bu tartışmamızın kendine ait bir mekanın sınırlarını kavrama ve strüktüre etme üzerine gelişmesinde yardımcı oldu. Bizim atölye öncesinde öngördüğümüz kendi kişisel mekanının sınırlarını kavrama ve bedenle içinde bulunduğu mevcut mekanın ilişkisinin ne olduğu farkındalığı çocukların zihninde kendi hususi evleri fikrine dönüştü.

Çocuklardan bazıları tek başına boş bir koliye sahip çıkarak, kimileri ikişerli, üçerli gruplar halinde koliler ve yardımcı malzemeler yardımıyla kendi kabuklarını yaptılar. Her biri çok özenli bir iş birliği ile çalışıldı. Bazı evlerin içine üç dört çocuk girebilirken, bazılarına sadece kendi yarattıkları küçük başka bir canlı sığabiliyordu. Kimi sadece kafaya geçirilecek bir uzuv niteliğinde, kimiyse içinde garajı dahi bulunan minyatür bir ev büyüklüğünde yapıldı. Tek başına içine girilebilecek büyüklükte olan evlerin penceresinden içeri baktık, içine sığabildiklerimizde oturup hayali çaylarımızı içtik ve maket dondurmalarımızı yedik. Atölye sonunda çocuklardan bazıları kabuklarını giyinerek, bazıları kafalarına geçirerek evlerine döndüler.

Atölyede kullanılan oluklu mukavva, sünger, karton rulo gibi malzemelerin bir araya getirilmesinde gereken detay çözümlerini birlikte üretmeye çalıştık. Çocuklar kağıt bant, çift taraflı bant, plastik kelepçe ve çeşitli ipler kullanarak çok sayıda birleşim yöntemini deneyimlemiş oldular. Çoklu gruplar ana fikir etrafında organize olma, özgün fikir ekleme, ortak malzeme kullanımı gibi konularda birlikte çalışma deneyimlerini geliştirdiler. Hep birlikte kişisel mekanın sınırları, bu sınırları nasıl tanımladığımız ve yabancı bir çevreyle nasıl ilişki kurduğumuzu araştırmış olduk.

Atölye için bizi davet eden Mülteciyim Hemşerim ekibi ve Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği’ne, atölyede beraber keyifle çalıştığımız tüm çocuklara çok teşekkür ederiz. Yine çok şey öğrendik!

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye katılımcıları: Anıl Tuhanioğlu, Bihter Çelik, Buse Aktaş, Didem Sağlam, Dilara Kara, Emre Gündoğdu, Erdem Üngür, Merve Gül Özokcu, Mina Öner, Pelin Asa, Sena Öztürk, Yuvacan Atmaca, Özge Öcal

Videolar

vimeo video