him-loader

Yarımburgaz Çocuk Atölyesi #3

Etkinlikler
Paylaş:

Kim için: Yarımburgaz’da yaşayan çocuklar
Kiminle: Mülteciyim Hemşerim, Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği
Ne zaman: 2017

Mülteciyim Hemşerim ekibinin organizasyonuyla, Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği’nde Yarımburgaz sakini Suriyeli ve Türkiyeli çocuklarla yaptığımız atölye çalışmalarının üçüncüsünü 28 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirdik.

“Birlikte Keşfet” ismini verdiğimiz bu atölyede yeni taşınan dernek binasıyla eski dernek binası arasında kalan yolda çocukların kendi keşif haritalarını çıkarmasını hedefledik. Ayrıca yapılı çevreyi çizim yoluyla okuma pratiğini geliştirmeyi, çocukların kamusal alanları sahiplenmesini, çevrede kontrollü ve bir o kadar aktif şekilde bulunma deneyimi kazanmalarını amaçladık.

Başlangıçta yeni dernek binasında buluşarak çocuklara eski derneğe yürüyeceğimizi söyledik. Yola koyulmadan önce herkes kalemlerini hazırlamanın yanı sıra beraber çalışacağı yol arkadaşını belirledi. Dernek binasının önünde yapacağımız çalışmayı aktardıktan sonra çocuklara kağıtlar ve çizim altlıkları dağıttık. Kağıtları karelere ayırmalarını söyleyip bulunduğumuz noktadan gideceğimiz yola bakınca gördüklerini ilk karelere çizmelerini istedik. Yol boyunca çeşitli noktalarda durarak tekrar ettiğimiz bu çalışmada öncelikle, göl, ağaçlık, cami, yol ayrımı gibi önemli işaret noktalarına dikkat çektik. Rotayı daha önceden deneyimlemiş olanlar bizim gördüklerimizin haricindeki yerleri de çizimlerine dahil ederken, her çocuk öne çıkarmak istediği detayı ön plana çıkaran çizimler üretti.

Sürenin uzaması dolayısıyla eski derneğe kadar gidemeyip aradaki dört yolda kavşağında Küçükçekmece Gölü’ne bakarak son çizimleri gerçekleştirip geri döndük. Dernek binasının duvarına tüm çizimleri asarak tamamladığımız çalışmada ortaya çıkan üretimlerde, kısa süre zarfında her detaya inilemese de, çocukların çevre hakkındaki gözlem ve birikimlerini hızlıca aktarabildiklerini gördük. Bizim haricimizde tüm sene boyunca Mülteciyim Hemşerim aracılığı ile düzenlenen benzer ve farklı atölyelerin çocuklara bir üretim alışkanlığı kazandırdığını söyleyebiliriz.

Atölyenin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Atölye yürütücüleri: Bihter Çelik, Emre Gündoğdu