him-loader

Peyzaj Çalışması III

Meraklı Kedi İlkokulu
Paylaş:

Kim için: Ankara BBOM Meraklı Kedi İlkokulu
Kiminle: Meraklı Kedi İlkokulu öğrencileri, velileri, öğretmenleri, gönüllüler ve üniversite öğrencileri
Ne zaman: 2019

2015 ve 2016’ten sonra 2019 baharında üçüncü kez BBOM Ankara Kooperatifi Meraklı Kedi İlkokulu peyzaj çalışmaları için Ankara’daydık.

2015 ve 2016 yılındaki çalışmalarda okul öğrencilerinin, kooperatif üyesi velilerin, öğretmenlerin, üniversite öğrencilerinin ve gönüllülerin katılımı ile Meraklı Kedi İlkokulu bahçesinin okulun sahibi olduğu demokratik ve ekolojik değerler ışığında yenilenmesi için tasarım ve uygulama çalışmaları gerçekleştirmiştik. Geçen süre zarfında bu çalışmaların ürünlerinden hayatını devam ettiren, farklılaşan ya da artık bahçede bulunmayanlar oldu. Bizim de deneyimlerle beraber dönüşmelerini öngördüğümüz bu çalışmalardan bir kısmı ise süre ve maddi kaynak yokluğundan yapılamamıştı. 2019 baharındaki çalışmalar için okul ile 2018 yılının sonunda başladığımız görüşmelerde, geçmiş dönemde de düşünülen eksiklerin yanında, zaman içerisinde ortaya çıkan eksikler ve yeni istekler gündeme geldi. Yapılması istenen her konu öğrencilerin ve öğretmenlerin düzenli meclis toplantılarında tartışıp kararlaştırdıkları konulardı.

Gerçekleştirdiğimiz görüşmeler ve 18 Ocak tarihindeki saha ziyaretimizden sonra tasarım çalışmalarına geçmiş etaplarda olduğu gibi bir atölye ile başlamaya karar verdik. 2-3 Mart tarihlerinde gerçekleşen bu atölyeye 5 dernek üyemizin haricinde, yaptığımız açık çağrı sonucu farklı üniversitelerden öğrenci ve mezun 6 mimar, endüstri tasarımcısı ve şehir bölge planlamacısı katıldı. İlk günü okul öğrencilerinin maketlerle fikirler ürettikleri, ikinci gün ise öne çıkan senaryoları tartışığımız tasarım atölyesi hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Tasarım atölyesi sonrasında dernek üyeleri ve katılımcılar olarak aramızda iş bölümü yapıp tasarım sürecini çevrimiçi toplantılar yoluyla devam ettirdik. Tasarım atölyesinden önce okuldan gelen istekler süre ve kaynak durumları göz önünde bulundurularak, uygulanabilirlik adına üç nokta ile sınırlandırılmıştı. Ancak yine tasarım atölyesinde çıkan fikirler ışığında aldığımız karar uyarınca ve bu noktalarda sınırlı kalmayıp bütüncül bir yaklaşımda bulunmak adına, bir senaryo etrafında birbirine bağlanan 11 nokta için mevcut durumu geliştirme ve yeni düzenleme önerilerinde bulunduk. Ana isteklerden açık mutfak yapımını lastik set ile birlikte ele alarak, setteki merdivenin bir amfiye dönüştürülmesi, lastik sette tamiratlar ve ahşap oturma platformları yapılması önerisi ile öğrencilerin açık alanda ders ve meclisleri için kullanacakları oturma alanı oluşturma talebine cevap üretmeye çalıştık. Bu oturma alanının hemen üstündeki ve öğrencilerin çok kullandığı ağaç evi ise üçüncü ve daha yüksek bir kotla büyütme kararı aldık. Setten toprak alana doğru uzandığımızda ise, alanın sınırları boyunca uzanan aylaklık hamakları, bitki tarhlarına oturaklar eklenmesi, oyun strüktürü ve mini kum havuzu önerdik. Mini kum havuzundan okul binası ile yemekhane arasındaki koridora zeminde çizgisel oyun tasarımları ile uzanırken, koridoru zeminde hareketli yüzeyleri ve duvarda ses çıkarma boruları ile “macera koridoru” olarak adlandırıp arka bahçeye bağlanmasını öngördük. Arka bahçedeki mevcut kum havuzu strüktürünü sağlamlaştırıp ve iplerle oyun yüzeyleri ekleyip, açıkta bulunan doğalgaz borusu ve rögar kapağını kapatmak için öneriler geliştirdik. Kum havuzunun arkasındaki tekrar ön bahçeye bağlanan alanı ise çok amaçlı oyun alanı olarak düşündük. Bu öneriler ile birlikte bahçe bitkilendirmesi için yaptığımız öneriyi de içeren dosyayı buradan inceleyebilirsiniz.

Tasarım çalışmaları ve kaynak arayışları tamamlandıktan sonra uygulama atölyesini üyelerimiz, tasarım atölyesi katılımcıları, BBOM velileri, öğretmenleri ve gönüllüleri ile birlikte 18-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdik. Setteki merdivenin amfiye dönüştürülmesi, macera koridoru zemininin ve kum havuzu strüktürünün yapılması ile ağaç evin büyütülmesi atölyenin dört ana üretimi oldu. Merdiven amfisi için çıkma paletlerin yüzeylerini söküp hem tamir ettik hem de boşluksuz biçimde yeniden çakarak amfiye yerleştirdik. Macera koridorundaki dalgalı zemin için kerestelerden bir altlık çerçeve oluşturup, üzerine iki adet 4 mm’lik kontraplak monte ettik. Kum havuzu için empenye ahşaptan yeni bir strüktür oluşturup yerine yerleştirdik. Ağaç eve ise yine emprenye ahşaptan 20 cm daha yüksek bir set yaptık ve bunu ikinci sete bir ara boşlukla, birinci sete ise bir köprü ile bağladık. Yoğun bir çalışma ile gerçekleştirdiğimiz bu uygulamaların yanında bazı işleri ise yetiştiremedik ve okuldakilerin tamamlaması için bırakmış olduk. Bunlar macera koridoru duvarlarına monte edilecek demir borular, kum havuzu ve ağaç eve eklemlenecek ip ve ağlar, lastik set ve rögar kapatma lastiklerin toprak dolgu ile sağlamlaştırılması, çizgisel oyun tasarımları, zımpara ve vernik işlemleri oldu. Aynı şekilde okuldakiler tarafından atölye öncesinde hazırlanan açık mutfak için tezgahının ve raflarının montajı da atölye sonrasına kalmış oldu. Arka bahçe için öngördüğümüz çok amaçlı oyun alanı ise uygulama öncesi bulunan halı saha zeminin kaplanması ile gerçekleştirilmişti. Yapılan ve sonrasına kalanların haricinde oyun strüktürü, aylaklık hamakları ve mini kum havuzu şimdilik vazgeçilen uygulamalar oldu. Okuldakilerin ilerleyen dönemlerde istemesi halinde bu tasarımlar da uygulanabilir.

Her sene olduğu gibi bu sene de bizi çok sıcak bir şekilde ağırlayan, zihinsel ve fiziksel emeğimizi birlikte paylaştığımız tüm BBOM Ankara ailesine çok teşekkür ederiz.

Çalışmaların fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Tasarım ve Uygulama Atölyesi Katılımcıları: 

Aurélie Henry, Ataberk Yılmaz, Cansu Dinç, Emre Gündoğdu, Ezgi Arzum Ön, Gülsüm Demirok, Hatice Kübra Öztürk, Hazal Güner, Merve Gül Özokcu, Mina Öner, Sıla Yılmaz, Yağmur Kutlar, Yeşim Alpaydın, Meraklı Kedi İlkokulu öğrencileri, öğretmenleri, çalışanları, velileri ve gönüllüleri

Videolar

vimeo video
youtube video